Untitled Document
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ۲۳ اکتبر ۲۰۱۴
همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران

داعش ارتجاعی و مقاومت کوبانی

در دهه‌های اخیر نمایندگان سیاسی قدرت‌های بزرگ جهان بیش از هر زمان دیگر عوامل و دست نشاندگان صاحبان سرمایه بوده و منافع سرمایه داری را به حقوق ملت ها ترجیح داده اند. متأسفانه اینان به نام حقوق بشر و دموکراسی در امورداخلی کشورهای دیگر دخالت کرده فجایع انسانی ببار آورده اند و هنگامی که فضاحت سیاست های فاجعه بارشان آشکار می شود هیچ مرجع جهانی وجود ندارد که آنها را مورد استیضاح و موآخذه قراردهد تا شاید از تکرار آنچه که در دهه‌های گذشته در جهان و به ویژه در خاورمیانه به دست افرادی همچون جورج دبلیو بوش وهم پیمان‌های اروپایی‌اش انجام گرفت، کاسته شود.

امروز مردم جهان شاهد فاجعه ای دیگر در خاورمیانه هستند. درسال های اخیر قدرت‌های چپاول گری که حکومت های لیبی وعراق و سوریه را برای دست یافتن به ثروت‌های این کشورها تا دندان مسلح کرده بودند با سوار شدن بر جنبش‌های ضد دیکتاتوری این توده ها نهضت آنان را به بیراهه کشانیدند تا باز برگرده این ملت‌ها سوار‌شوند. امروز همان کشورها به همراه قدرت‌های ارتجاعی خاورمیانه‌ چون عربستان سعودی،اسرائیل، قطر، امارات و همچنین ترکیه دست در دست نیروی ارتجاعی، داعش را ساختند و پرداختند تا این پدیده جنایتکار با به بازی گرفتن باورهای دینی مردم پرچم دژخوئی و پلیدی را در بخشی از شهرهای خاورمیانه به اهتزاز درآورده و مردم بی گناه، از کودک تا سالخورده، از زن تا مرد را آواره و بی خانمان کند.


مطالب پیشین

جامعه رنگین کمان در فیسبوک
پیشین : سیاسی، اجتماعی، اقتصادی
گفت‌وگويي درباره نظريه پايه شهر تهران

چشم انداز اقتصاد ایران همچنان تیره وتار است

دموکراسی به روایت ما

اطلاعیه اتحاد چپ ایرانیان درخارج از کشور در دفاع از مقاومت مردم کوبانی

رمز گشایی بایدها و نبایدهای رفیق آیت نیافر

انسان و باور او

دوزخیان روی زمین

یک دقیقه سکوت برای سگی که آزاد زیست و آزادمرد!*

مصاحبه با بنی صدر در رابطه با کوبانی و کرد

چرا دنیا انقلابیون کرد سوریه را نادیده می گیرد؟

احتمال وقوع فاجعه سقوط شهرکوبانی!

یک ملت همیشه امیرانتظام تولید نمی کند

مقاومت سنندج در کوبانی تکرار شد

اظهارات مقامات جمهوری اسلامی و روند پرونده ریحانه جباری

تقدیم به عباس امیر انتظام ،

جنگ و خیانتکاران و خدمت‌گزاران؟

ادامه سیاست های ریاکارانه دولت ترکیه در مبارزه علیه «تروریسم» و مقاومت کوبانی!

عدم قدرت و تزویر روحانی نمایش ورشکستگی دولت است

در کشاکش بین وظایف دامادی و فرمان فیلترینگ، و پرده برداری از سه خطرعمدها

خدمت روشنفکران به اسلام و خیانت به آزاد اندیشی

حسن روحانی دربیان آیات قرآن

نظام حقوقی دریای خزر ماراتون بی پایان و نشست آستاراخان

اگر مارکس زنده بود باز هم می گفت «مذهب افیون توده هاست!»

بحران و خواری شیعه در جنگِ آرمانی

بیانیه جمعی از نویسندگان و روشنفکران ایرانی در دفاع از مقاومت کوبانی و محکومیت توحش داعش

ستيز با ظلم و دفاع ازعدالت وحقوق مدنی درنظريات دکترناصرکاتوزيان

مناقشات اتمی؛ فرهنگی؛ اجتماعی و دغدغه های سرنگونی بخش دوم

قصه یونس پیامبر واعدام محسن امیراصلانی

پایان دیدار نماینده ولایت از نیویورک

توافقات پنهانی دولت ترکیه و داعش و مقاومت کوبانی!

پیشین : حقوق بشر، زنان، کارگران
پیشین : تاریخی‌، فرهنگ و هنر

en fr 01

اخباروگزارشات کارگری30مهر1393
اخباروگزارشات کارگری29مهر1393
اخباروگزارشات کارگری28مهر1393
اخباروگزارشات کارگری26مهر1393
اخباروگزارشات کارگری24مهر1393

سونامی تکذیب و دم خروس سی و چندساله حاکمان


jrkیهروز سورن
روزهای اخیر همراه بوده است با موجی از تکذیب ها در ارتباط با فجایع اخیر اسیدپاشی در شهر اصفهان که علیه زنان ازاده  این شهر صورت گرفته است. آمار های حکومتی از 4 مورد و آمارهای غیر حکومتی و به نقل از شاهدان عینی و خبرگزاری های غیر حکومتی از یازده تا شانزده مورد گفته می شود.

منشاء مشروعیت دولت و حکومت؛ زمینی یا آسمانی ؟

jrkمحمود خادمی
موضوع " منشاءِ مشروعیتِ " قدرت و حاکمیت سیاسی ؛ موضوعی بوده است که در حیات سیاسی و اجتماعی مردم ؛ همواره در طول تاریخ مطرح بوده است . موضوع اینکه ؛ به چه دلیل در کشوری ؛ افرادی از مردم بر مردم دیگر حکومت میکنند ؟ بعبارتی منشاء قدرت و مشروعیت دولت ؛ ناشی از اراده عامه مردم است ــ یعنی دولت به نمایندگی از طرف مردم اعمال قدرت میکند ــ یا پایه و اساس مشروعیتِ دولت و قدرت سیاسی ؛ ناشی از منبع دیگری است ؟

من معترضم

nasrin sotoodeh 03 نسرین ستوده:

هموطنان و فعالان حقوق بشر
اینجانب, نسرین ستوده, وکیل دادگستری که توسط شعبه دوم دادگاه انتظامی وکلا به سه سال محرومیت از وکالت محکوم شده ام, از صبح روز سه شنبه مورخ 29/7/1393 در جلوی کانون وکلای دادگستری متحصن خواهم شد.
دلایل تحصن من به شرح زیر است:

زنان قربانی اسیدپاشی اصفهان: کسی با ما خصومت شخصی نداردjrkیکی از خواندگان رنگین کمان

درحالی که مقامات پلیس اسیدپاشی به ۲ زن را تایید کردند، ایسنا با ۳ زن قربانی گفت‌وگو کرده است. همه‌ی آن‌ها گفته‌ی برخی مقامات مبنی بر "انگیزه‌های شخصی" را رد می‌کنند. رسانه‌ها می‌گویند پای مبارزه با "بدحجابی" درمیان است. 

تجزیه یا کشف راه و ظرف همبستگی؟

jrkبهنام چنگائی 

آنچه بر هستی ما، اقتصاد کشور و پویائی مان زیر سلطه ی مطلق ولایات نقدناپذیر، خودرأی و فاسد رفته است، ترمیم فجایع و نیز جبران مافات این خودسران کاری ست کارستان و همچنین امیدواری به آینده ای دیگر و بهتر توسط بنیان دغل این حکومت منجمد و دشمنی افکن تنها می تواند یک ساده لوحی فریبکارانه باشد؛

فاجعه کوبانی و شنگال – بی اعتنایی یا توطئه؟

kourosh.zaiim.01کورش زعیم، هموند شورای مرکزی جبهه ملی ایران

پدیده شیطانی داعش، هرچند برای سوریه و ایران تدارک دیده شده، ولی بزرگترین خطر برای همه کشورهای منطقه است. دولتهای منطقه که قدرت گرفتن داعش را پشتیبانی تسلیحاتی و مالی و اطلاعاتی کرده اند، باید بدانند که سرانجام خود گرفتار این موج وحشیگری خودساخته خواهند شد. پیشرفت سریع و گسترده آنها با تسلیحات ترکیه و پول عربستان و آموزش در اسراییل و پایگاهشان در ترکیه، و جنایت های توصیف ناپذیر در سوریه و عراق، اکنون به تسخیر سرزمین های کردنشین کشیده شده است.

قرائت های سياسی و غيرسياسی از اسلام

esmail nooriala 03اسماعیل نوری علا

نمی دانم آيا به سخنان سيد علی خامنه ای در روز دوشنبهء گذشته و در اجتماعی که بمناسبت سالگرد «واقعهء غدير خم» بر پا شده بود توجه کرده ايد يا نه. بد نيست قسمت کوتاهی از آن سخنان را،  در مورد و معنای سياسی آن «واقعه» و بهره ای که او می خواهد از آن به سود حکومت اسلامی و ولايت خود ببرد، با همديگر مرور کنيم:

گفت‌وگويي درباره نظريه پايه شهر تهران

 محمد سالاری*

هر یک از ما خاطراتی از تهران داریم. یا از آن گذری کرده ایم یا در آن زیسته ایم. این کوشش علمی که در پیش روی دارید ما را با واقعیت امروزی شهر تهران آشنا می سازد.  ج.ر.ک.

ـ ابتدا بهتر است در پنج موضوع کلی پرسش‌های خود را در ارتباط با شهر تهران مطرح کنیم: 1. شکل کالبدي شهر تهران و تغييرات آن 2. ارزيابي ساختار اجتماعي اين شهر 3. چگونگي حکم‌راني کنوني بر شهر 4. توانايي پاسخ‌گويي مديريت کنوني 5. راه حل‌هاي گرفتاري‌هاي کنوني تهران. 

چشم انداز اقتصاد ایران همچنان تیره وتار است

jrk mail logo modelمحمد حسین یحیایی

اقتصاد تک محصولی و وابسته به درآمد های نفتی ایران که گرفتار مشکل ساختاری و استبداد است همچنان با بحران روز افزون روبروست. به گونه ای که با افزایش درآمد های نفتی در کوتاه مدت، حجم آن همراه با رانت خواری و فساد به شدت و سرعت گسترش می یابد و استبداد حاکم با بهره برداری از آن موقعیت خود را با سرکوب و خفقان تحکیم می بخشد و

دنباله مطالب : سیاسی - اجتماعی - اقتصادی

زنان، طعمه های آتش اسید و اسیرِولایت

jrkبهنام چنگائی

" آیا این فاجعه های اسید پاشی، در حق زنان گرانقدر، بردبار، تبعیض زده و بی حقوق ما، بازتاب نگاه جزم و تنگ اسلام از حق زن از یکسو و حقه بازی های دینمداران ریاکار از سوی دیگر نیست که جز با این وسیله ها، ترفندها و تهدیدهای پلیدانه، بی رحمانه و ساده لوحانه قصد دارند مانع تحول زمان دیگر برای زنان فردا شوند و می خواهند که توان دختران جوان و جویای آینده ای دیگر، بهتر و آزاد را خفه کرده و لاجرم به تبعیت کور از قوانین من درآوردی ملاها مرتجع وادار ساخته و به اطاعت کورکورانه فقهی خود بکشانند؟

تجمع اعتراضی زنان در تهران در اعتراض به اسید پاشی

jrk mail logo

تجمع اعتراضی توسط جنبش زنان در همبستگی با تجمع مردم اصفهان در اعتراض به اسیدپاشی ها امروز مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شد.  این تجمع با حضور حدود 200 تن از فعالان جنبش زنان از ساعت 11 آغاز و تا ساعت 12 و نیم ادامه داشت. در این تجمع شعارهایی همچون: «اسیدپاشی جنایت، قانونگذار حمایت»، «ما زنیم انسانیم، شهروند این دیاریم، اما حقی نداریم»، «آمرین جنایت، مجازات، مجازات»، «قوانین ضد زن ملغی باید گردد»، «آلیا، آلیا / خجالت، خجالت»، «مجلس، دولت، حمایت، حمایت» از سوی حاضران سرداده شد.

” کوبانی سرزمین زحمتکشان ”

jrk

مازیارگیلانی نژاد

خبر کوتاه بود :« نیروهای داعش از کوبانی بیرون رفتند.»

تازه از سرکار آمده بودم و لباسهایم را در می آوردم و هم زمان خبر ساعت ۱۲ شبکه ۵ تلویزیون را تماشا می کردم. منهم مانند میلیونها انسان دیگر خوشحال شدم. کوبانی تاریخ را برایم تکرار کرد.

رنجنامه مادر و پدری داغدار

jrkرنجنامه مادر و پدری داغدار ...آیا برای هدایتشان کافی نیست که متوجه شوند اقوام زیادی را پیش از آنان نابود کردیم،اقوامی که حالا این ها در خانه آنها راه میروند؟ ...آیا برای هدایتشان کافی نیست که متوجه شوند اقوام زیادی را پیش از آنان نابود کردیم،اقوامی که حالا این ها در خانه آنها راه میروند؟ در این کار نشانه هایی برای خردمندان است. سوره طاها آیه 127 

 

من اعدام می کنم، اما تو نکن!

 isa saharkhiz 01
عیسی سحرخیز
خبر اول مربوط می شود به احمد جنتی که باز از ضرورت اعدام موسوی و کروبی می گوید وخبر دوم به حکم اعدام  یک روحانی شیعه مخالف نظام عربستان سعودی

بازی "اعدام باید گردد"، "آزاد باید گردد" باز فضای سیاسی کشور را تسخیر کرده است، اما این بار وقتی صحبت از "اعدام" کردن زندانیان سیاسی و عقیدتی مطرح می شود و ضرورت آن، یک موضوع داخلی می شود و چون حرف "آزاد" کردن زندانیان سیاسی و عقیدتی به میان می آید، به مساله‌ای خارجی تبدیل می گردد.

دنباله مطالب : حقوق بشر - زنان - کارگران

جامعه شناسی شهری اکولوژیکی تهران

jalal ijadi 01جلال ایجادی

ضرورت تئوری اکولوژیکی شهری

محدود نمودن مصرف انرژی فسیلی با صرفه جوئی و تغییر روش در سوخت و انتخاب انرژی های پاک میسر است. تغییرات زیربنائی و بهینه سازی سیستم سوخت در ایران یکی از اولویت های مبارزه با آلودگی های زیست محیطی است.

کریستف کلمب

02مجید نفیسی
خورشید در من رو به تباهی ست
و روح من از پوست من بیزاری می جوید.
هندوستان من کجاست؟

کوهِ غروری، کوبانی

jrkبهنام چنگائی 

کوبانی:

ای کوهِ غرور

دنباله مطالب : تاریخی‌ - فرهنگ و هنر - محیط زیست

 
سرمقاله

ترویج اعدام در جمهوری اسلامی و همبستگی بین المللی علیه حکم اعدام

farhang ghassemi 01خشونت سرشت غیر انسانی آدمی و اعدام خشن ترین خشونت هاست. از آنجا که صدور حکم اعدام توسط حاکمیت ها انجام می گیرد پس چنین حاکمیت هائی عامل نهادینه کردن خشونت و مروج آن در جامعه هستند. بدین سبب ضدیت آشکار و شفاف با حکم اعدام وظیفه تمامی انسان ها می باشد. (1) در رژیم هائی مانند جمهوری اسلامی که اصلاح پذیر نیستند،جلوی این ادمکشی ها را تنها با اعتراض و قیام می توان گرفت. زمان آن فرارسیده است که ماشین های اعدام ها در ایران هر چه زودتر متوقف شوند و احکام صادر شده باطل گردند. باید دست در دست هم برای لغو حکم اعدام در ایران کوشش کرده و رژیم جمهوری اسلامی ایران وادار کنیم تا از اقدامات ناعادلانه خود دست برداشته اعدام انسانها را تعطیل سازد.

 اعمال خشونت در نظام جمهوری اسلامی بر اساس قوانین اسلامی و به ویژه بر مبنای نظریه ولایت فقیه روشی عام و عادی برای پاسخ گوئی به هر معضل و مشکلی است. در این رژیم به فعالین سیاسی، دگر اندیشان، اقلیت های قومی و مذهبی، حتی فروشندگان مواد مخدر بامجازات اعدام پاسخ داده و بر اساس قانون عقب افتاده قصاص آدمکشی را مشروعیت می بخشند.

مقالات ویژه
معرفی کتاب

نظام حکومتی جمهوری اسلامی ایران

nezam hokoomati 01

موضوع این کتاب بررسی فرآیند تأسیس و تحول نظام حکومتی در جمهوری اسلامی است. انگیزۀ اصلی  مؤلف در پرداختن به این پژوهش بررسی کارکرد جنبش بنیادگرایانه ای است  که ادعا دارد بهترین پاسخگو به همۀ مشکلات و مسائل جوامع بشری نه تنها در ایران، بلکه در...

کردستان در بطن "مدرنیزاسیون" و انقلاب

kurdistan book 01

آیین شهروندی

ayin shahrvandi 01

معمولاً در كتابهای «تعلیمات مدنی» ساختار نهاد های سیاسی و گاه اداری مملكت را برای نوجوانان توضیح میدهند تا به هنگام ورود به جامعه از حقوق خود اطلاع كسب كرده باشند و از طرز ادارۀ مملكت آگاهی داشته باشند تا بتوانند در این مهم شرکت بجویند.برگشت به خانه