Untitled Document
جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۱ اوت ۲۰۱۴
جامعه رنگین کمان در فیسبوک
پیشین : حقوق بشر، زنان، کارگران
پیشین : تاریخی‌، فرهنگ و هنر

en fr 01

کارگران البرز شرقی برای پنجمین بار تجمع کردند
تجمع کارگران صدرا برای ۴ ماه حقوق عقب افتاده
کارگران کارخانه کشتی‏سازی صدرا دراعتراض به عدم پرداخت ۴ماه حقوقشان ورودی جزیره را بستند
آخرین وضعیت پرونده قضایی ۴ کارگر پتروشیمی رازی
بهنام ابراهیم زاده هنوز زیر بازجویی و شکنجه قرار دارد

برنامه عمل

     

banisadr 05        هرگاه میزان عدالت درکار آید و رابطه با بازار داخلی و بازارهای خارجی را تولید ملی تنظیم کند، تولید داخلی، به یمن به حد مطلوب رساندن مرغوبیت و به حداکثر رساندن باروری و بازده، خود به حمایت از خویش توانا می‌‌شود. تنها دولت می‌باید مانع از آن شود که اقتصاد دیگری، روشهائی را که اقتصادهای مسلط بکار می‌برند، بر ضد اقتصاد ملی، بکار نبرد. برای بی‌اثر کردن اینگونه روشها، علاوه بر تنظیم سیاست بازرگانی داخلی و خارجی، برای حمایت از اقتصاد ملی، تدبیر اساسی زیر نیز ضرور است:

پیام جنبش جمهوری خواهان دموکرات و لائیک ایران، بهیازدهمین کنگرهسازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

jdl 01... تلاش دغلکارانه ای که تحت عنوان "نرمش قهرمانانه" از طرف ولی فقیه جمهوری اسلامی برای رفع تحریم ها و کاهش فشارهای اقتصادی در مذاکره با اروپا و آمریکا صورت می گیرد نه تنها در جهت ترمیم اوضاع رفاهی و امنیت اقتصادی مردم و تخفیف گرانی، بیکاری و فقر نیست بلکه همه در راستای تحکیم نظام، سرکوب نیروهای آزادیخواه و گسترش فضای رعب و خفقان در جامعه می باشد...

تا کی باید در انتظار «تغییر» و «تدبیر» در این حکومت بود؟

shokooh mirzadegi 01شکوه ميرزادگی

جدا از مرور بر آنچه که حکومت موسوم به «جمهوری اسلامی» در کل دوران تسلط خود بر ایران بر سر میراث فرهنگی و طبیعی و انسان و حیوان و  آب و هوا و خاک آورده، طی ده سالی که به طور روزمره پی گیر و درگیر مسایل میراث فرهنگی سرزمین مان بوده ام، مدام به مواردی برخورده ام که نشان دهنده چپاول مستقیم میراث فرهنگی مردمان ایران به دست عوامل دولت و حکومت بوده است.

تجزيه آفريننان خطرناک ترند

esmail nooriala 01اسماعيل نوری علا

علاقمندان واقعی حفظ تماميت ارضی کشور و يکپارچگی ملی ايرانيان می دانند که، در فردای فروپاشی حکومت اسلامی، شعار دهندگان ظاهرالصلاحی که به ارائهء تعاريف معوجی برای کوشش های آنان می پردازند قادر به ادارهء کشور و رفع مظالم از ايرانيان نخواهند بود و، بخاطر کارکرد کنونی شان در امر «تجزيه آفرينی»، صرفاً ميدان را برای «تجزيه طلبان مصصم» که احتمالاً در آن زمان مردمان ستم کشيده را با خود همراه کرده اند، آماده خواهند کرد.

از اوکراین تا فلسطین، از عراق تا افغانستان ...!

bahram rahmani 01بهرام رحمانی

...دفاع حکومت های جهان از حقوق بشر، دموکراسی و امنیت، مبارزه با تروریسم، اسم رمز راه انداختن جنگ و کشورگشایی، فضای رعب و وحشت و ترور و به قدرت رساندن گروه های اسلامی و ناسیونالیستی و فاشیستی در همه کشورهایی ست که مردم از حکومت ها ناراضی اند و برای سرنگونی آن ها به پا خواسته اند. از اوکراین تا مصر، از سوریه تا لیبی، از عراق تا افغانستان، از پاکستان تا تونس و...، به جولانگاه تروریست های دولتی و غیردولتی تبدیل کرده اند...

خواهان پایان کشتار و تخریب در خاور نزدیک میباشیم

jebheh melli 01سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

طیف های سیاسی در منطقه خاورمیانه را میتوان امروز به دو بخش تقسیم نمود. اول گروههای مخرب که در پی منافع گروهی، مذهبی، فرقه ای، ناسیونالیستی و یا حفظ دیکتاتوری میباشند و دوم گروههائی که خواهان صلح و آرامش، رفاه، آزادی و رعایت حقوق مردمند.

گروه تروریستی «داعش» چرا و چگونه پدید آمده است؟

kordestani 01هوشنگ کردستانی

پیرامون رویدادهای اخیر خاورمیانه و شکل گیری حرکت تروریستی «داعش» گروه عراق و شامات، بسیار نوشته شده و از دیدگاه های گوناگون به آن نگریسته انداز یک دید اساساً شکل گیری حرکت های تروریستی معروف به جهادی ها پی آمد و دنباله اجراء طرح باصطلاح «خاورمیانه بزرگ» است که در دوران «بوش پسر» رئیس جمهور وقت آمریکا عنوان و نقشه آن هم منتشر شد.

دنباله مطالب : سیاسی - اجتماعی - اقتصادی

نامه سرگشاده به نماینده عالی اتحادیه‏ اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی

fidh lddhi 01...این حکم های اعدام نقض جدی حقوق بشر و حقوق بین المللی به شمار می روند زیرا در مغایرت با ماده (۴)۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و ماده ۳۷ کنوانسیون حقوق کودک هستند و هر دو این عهدنامه ها مجازات اعدام را برای جرایمی که نوجوانان مرتکب شده اند ممنوع کرده اند. جمهوری اسلامی ایران این دو عهدنامه را به ترتیب در سال های ۱۹۷۵ و ۱۹۹۴ تصویب کرده است...

حوادث مرگبار و بیماریهای شغلی در بنگاههای تولیدی ایران

jalal ijadi 01جلال ایجادی

یکی از عرصه هائی که مورد مطالعه جامعه شناسی کار قرار دارد، بررسی سازماندهی و شرایط کار و تحلیل حوادث و بیماریهای شغلی است. حال پرسش اینستکه در ایران شرایط سازماندهی نامناسب کار و نیز فشارهای کاری و شغلی چه خساراتی برای سلامتی کارگران بوجود میاورد؟

ناوی پیلای اسرائیل را به "جنایت جنگی" علیه غزه متهم کرد

pillay 01ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از حملات اسرائیل علیه ساکنان نوار غزه به عنوان "جنایات جنگی" یاد کرد و خواستار انجام تحقیقات فوری در این زمینه شد.

درس های اعتصاب کارگران معادن بافق

workers 02علیرضا نوایی، ایوب رحمانی

اعتصاب کارگران معادن شرکت سنگ آهن مرکزی بافق در اواخر اردیبهشت یکی از بزرگترین و طولانی ترین اعتصاب های کارگری در سال های اخیر بود. در اوج این مبارزه کارگری حدود ۵۰۰۰ هزار نفر از کارگران بطور یک پارچه  در اعتصابی شرکت کردند که ۳۹ روز ادامه یافت.

برای رسیدگی به نقض حقوق بین المللی طی عملیات «لبه حفاظتی» اسراییل کمیسیون مستقل تحقیق تشکیل دهید

fidh lddhi 01سازمان های ملی، منطقه ای و بین المللی حقوق بشر امضاکننده زیر از شورای حقوق بشر سازمان ملل که در روز ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۴ (۱ مرداد ۱۳۹۳) نشست ویژه برگزار می کند، می خواهند کمیسیون مستقلی برای تحقیق در باره نقض حقوق بین المللی از جمله جنایت های بین المللی مثل جنایت های جنگی و جنایت های علیه بشریت در چارچوب درگیری های جاری در نوار غزه تشکیل دهد.

خشونت زیادی طول کشیده است؛ ما امیدمان را از دست داده ایم

sourani raji 01راجی سورانی

...هدف دکترین غزه مشخص است: ایجاد رنج و وحشت در میان جمعیت غیرنظامی به منظور وارد کردن فشار سیاسی بر مقامات غزه. این سیاست مجازات دسته جمعی، و ایجاد وحشت به عمد بدون تردید غیرقانونی ولی بسیار واقعی است...

دنباله مطالب : حقوق بشر - زنان - کارگران

احمد شاملو: شاعر ملی ما

ahmad shamloo 01مجید نفیسی

تا پیش از نطفه بستن فکر آزادی و پیدایش دولت های ملی در سده های اخیر، شاهان تنها "ملک الشعرا" داشتند و نامی از "شاعر ملی" در میان نبود. حتی اطلاق نام "شاعر ملی" به هومر، فردوسی و شکسپیر، در یونان، ایران و انگلستان، پدیده ای مدرن است و تنها وقتی ضرورت یافته که فکر هویت ملی و تشکیل دولت ملی مدرن، مردم این سرزمین ها را به جستجوی شاعر ملی در تاریخ گذشته کشانده است.

«رويای خنده در روزگار نکبت»

rakhshani 01ریموند رخشانی

در اعتراض به جنایات جنگی دولت آپارتاید اسرائیل و بَرای فاجعه­یِ فلسطين

شمشیر در حوضخانه

majid nafisi 01مجید نفیسی

در این خانه شمشیری ست
که پدر یادگار دوره ی باستان میداند.
من آن را در خلوت خدایی حوضخانه دیدم
و پنداشتم که نقش بی آزاری ست
بر پرچم سبزِ خوشرنگِ الله.

چهلمین سالروز درگذشت سید محمد علی کشاورز صدر، یار وفادار نهضت ملی ایران

keshavarz sadr 01در ۲۵ تیرماه ۱۳۵۳ نهضت ملی ایران یکی از مبارزان دلاور و پابرجای خویش را از دست داد. چهل سال پیش در این روز سید محمد علی کشاورز صدر عضو هیات اجرایی وشورای مرکزی جبهه ملی ایران و سخنگوی این جبهه در سن ۶۸ سالگی روی در نقاب خاک کشید.

زبان بمب و زندانیان غزه!

changaii behnam 01بهنام چنگائی

 همدرد من، بدان

بدان، فلسطینی بی یاور و بی پناه

دنباله مطالب : تاریخی‌ - فرهنگ و هنر - محیط زیست

 
سرمقاله

زندانی سیاسی سرمایه معنوی جامعه مدنی است

farhang ghassemi 02

ضرب ‌وشتم و آزار و شکنجه زندانیان سیاسی در همه دوران این حکومت بی منطق و عدالت ستیز مرسوم و مشهود بوده و جزئیات آن در تاریخ ضبط شده است. اعمال کنندگان این رفتارهای غیرانسانی مشروعیت عملکردهای شنیع خود را از قدرت استبدادی ولی فقیه می گیرند و ولی فقیه آمر و مسئول همه جنایاتی است که در این رژیم صورت می پذیرد. بقیه ازقبیل خاتمی، احمدی نژاد و روحانی درعمل نشان دادند که کارگزاران او هستند.

مقالات ویژه
معرفی کتاب

نظام حکومتی جمهوری اسلامی ایران

nezam hokoomati 01

موضوع این کتاب بررسی فرآیند تأسیس و تحول نظام حکومتی در جمهوری اسلامی است. انگیزۀ اصلی  مؤلف در پرداختن به این پژوهش بررسی کارکرد جنبش بنیادگرایانه ای است  که ادعا دارد بهترین پاسخگو به همۀ مشکلات و مسائل جوامع بشری نه تنها در ایران، بلکه در...

کردستان در بطن "مدرنیزاسیون" و انقلاب

kurdistan book 01

آیین شهروندی

ayin shahrvandi 01

معمولاً در كتابهای «تعلیمات مدنی» ساختار نهاد های سیاسی و گاه اداری مملكت را برای نوجوانان توضیح میدهند تا به هنگام ورود به جامعه از حقوق خود اطلاع كسب كرده باشند و از طرز ادارۀ مملكت آگاهی داشته باشند تا بتوانند در این مهم شرکت بجویند.برگشت به خانه