Untitled Document
شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۳۱ ژانویه ۲۰۱۵
همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران

 ترور روزنامه نگاران و کاریکاتوریست های مجله طنز «هفتگی شارلی» را محکوم می کند.

 خبر حمله مسلحانه تروریستها به دفترمجله طنز «هفتگی شارلی» وجان باختن روزنامه‌نگاران، کاریکاتوریست‌ها، ونیز بدنبال ان گروگانها و.موجی از اندوه وتاسف را در میان همه مردم جهان وآزادی خواهان برانگیخته است.

ملت ایران نیز در نظام جمهوری اسلامی واندیشه ولایت فقیه از ترور دولتی ونبود آزادی های اجتماعی وعقیدتی ونیز ترور دگر اندیشان وکشتار دائمی مردم بی گناه ودانشجویان وفعالان اجتماعی رنج برده وقربانیان بسیاری داده اند. از اینرو هم خود را با بازماندگان قربانیان ملت فرانسه هم درد وهم احساس میدانند وهم نگران افزایش جو خشونت گرایی می باشند.

همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران بنا بر باورش به ازادی بیان واحترام به حقوق بشر، هر نوع رفتار خشن وبه ویژه شکل عریان وضد انسانی وبی رحمانه آن یعنی ترور را محکوم کرده ومعتقد است که همبستگی یکپارچه افکار عمومی جهانی علیه هر نوع تروریسم چه بصورت فردی وچه سازمانی ویا دولتی، به زورگویان وخشونت گرایان این پیام را خواهد داد که ملتها را نمیتوان به اطاعت از حکم زور وادار کرد.


مطالب پیشین

جامعه رنگین کمان در فیسبوک
پیشین : سیاسی، اجتماعی، اقتصادی
درگیری در مجلس وحوش اسلامی و غارتگران اموال عمومی جامعه و پز صادق زیباکلام!

مذهب شیعه، ریشه ازخود بیگانگی ایرانیان بخش پنجم

دزدان نان و دشمنان آزادی

«شارلی ابدو» و همپوشانی آزادی و اختيار

تا روزی که خون خودی ها را رنگین تر بدانیم

قتل‌عام در نیجریه!

اسلاوی ژیژک فیلسوفی آزادیخواه یا اقتدارگرا؟- بخش پایانی

سخنی دوباره با آقای ادیب برومند

پرسشها از ایرانیان و پاسخها از ابوالحسن بنی‌صدر

مذهب و نژادپرستی و کاپیتالیسم دشمنان درجه یک آزادی بیان و اندیشه هستند!

هنرعکاسی در بازسازی مرگ تراژیک تاریخسازان ​

یکباره نمی شود شارلی شد

تروریسم اسلامی و کشتار هنرمندان در پاریس

بازهم کنفرانس وحدت مذاهب اسلام در تهران!

جنایت در دفتر مجله شارلی ابدو پاریس

حمله جنایتکارانه به هفته نامه «شارلی اِبدو» را محکوم می‌کنیم!

تروريسم محکوم است! بيانيه سازمان سوسياليستهای ايران

اين خونی است که در پاريس از پيکر آزادی انسان جاری شده

نشانی های آينده ای آرزوئی

شعارمحاکمه در"دادگاه قانونی"بازی در زمین جناح حاکم است!

ارقام اقتصادی، واقعیت یا فریب

گر در عراق دفاع نکنیم، در ایران امنیت نخواهیم داشت»

روحانی و تناقض های دولت مذهبی اش

مینا احدی: خانم صدر آيا بهتر نبود به همان سکوت پرطمطراق در مورد سرنوشت ريحانه ادامه می‌دادید؟

سخنی پیرامون اسنادی که منتشر نشد و موقعيت سياسى كشور

احضار کورش زعیم به دادگاه انقلاب برای محاکمه در شعبه 15 قاضی صلواتی)

اسلاوی ژیژک فیلسوفی آزادیخواه یا اقتدارگرا؟

مهم‌ترین وقایع سال 2014 در جهار بخش

سال نو، و فرصت صحبت

نهضت آزادی مقصر یا قربانی ؟

پرسشها از ایرانیان و پاسخها از ابوالحسن بنی‌صدر: خدا و علم؟

مذهب شیعه، ریشه از خود بیگانگی ایرانیان بخش چهارم

آقای محمد امینی!

کلمات قصار

آنچه حکومت اسلامی را بيمه کرده است

نگاهی به سیاستهای امپریالیستی و وظایفِ چپ

روشنفکر شیعی

روایت دیگری از ادعای مرگ جنبش دانشجوئی: دانشگاه مرد؛ زنده باد "دانش" گاه!

شکاف بین اسلامگرایان ترکیه عمیق تر می شود

مذهب شیعه، ریشه از خود بیگانگی ایرانیان

​فردا، در پژواک پای بیداری گرسنگان

نيروی سوم در کشاکش شرق و غرب

امپریالیسم عصر ما

گزارش گردهم آیی روز جهانی حقوق بشر و آراستن نهال آزادی و حقوق بشر در کلن در سال ٢٠١٥

آیا اسلام دین رحمانی‌ست یا دین جهل و جنایت!

پیشین : حقوق بشر، زنان، کارگران

en fr 01

اخباروگزارشات کارگری8بهمن1393
اخباروگزارشات کارگری7بهمن1393
اخباروگزارشات کارگری6بهمن1393

فساد در آسيب‌شناسیِ فساد روحانی!

hadjseidjavadi 01علی‌اصغر حاج‌ سيدجوادی

فساد در آسيب‌شناسی فساد به روايت رئيس جمهوری ضدفساد در آنجاست که او که خود مهره‌ای از مهره‌های باسابقه در درون نظام سراپا فاسد ولايت مطلقه دينی است، می‌داند که او با طعنه و تعريض و کنايه، فساد سپاه و حلقه سرداران حريص قدرت و پول را نشانه گرفته؛ و به عبارت ديگر با اين نوع بازيگری لفظی به جای سَر افعی، دست بر دُم افعی گذاشته است

سیاستِ سرزمینِ سوخته

shadi.sabojiنویسنده: استفان بووسارد-لوتام سوئیس - مترجم: شادی سابُجی

 سیاست عقاب های جمهوری خواه و تعدادی از دموکرات ها در باره ی موضوع اتمی ایرا،ن عقل و منطق را به چالش کشیده است. با دعوت بنیامین نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره در راستای سنجش تمایل جمهوی خواهان است تا تحریم های جدیدی را به تهران تحمیل کنند. جمهوری خواهان حق را به رهبر ایران، علی خامنه ایی می دهند. نمی توان به آمریکایی ها اعتماد داشت. آن ها با این حال حاضرند که این مذاکرات طاقت فرسا با ایران را بر هم بزنند و آن را مختل کنند، مذاکراتی که با این حال تا کنون بهترین نتایج را داشته است، نتایجی که از شروع بحران اتمی ایران در سال 2003 هرگز به دست نیامده بود.

طلب مرگ بس است. زنده باد آزادی!

mohammad maleki 02محمد ملکی

مردمی که از اعمال و رفتار خود و حاکمان خود بی خبرند، هرگز به آزادی و برابری دست نخواهند یافت. من در این نوشته گوشه ی کوچکی از این اطلاع رسانی و آگاهی بخشی را بعهده گرفته ام. امید که دیگر وطن دوستان که از این وضع رنج میبرند هم چنین کنند.

نامه مضحک سیدعلی خامنه‌ای سردمدار حکومت جهل و جنایت و ترور اسلامی به جوانان غربی!

bahram rahmani 01بهرام رحمانی

رهبر حکومت جهل و جنایت و ترور اسلامی ایران، از جوانان غربی خواسته است برای آشنایی با اسلام مستقیما به قرآن و زندگی پیغمبر اسلام مراجعه کنند.

در این متن که روز پنج‌شنبه ٢ بهمن 1393 برابر ٢٢ ژانویه 2015، به طور گسترده در رسانه‌های خبری حکومت اسلامی منتشر شده، سیدعلی خامنه‌ای انگیزه خود از انتشار این پیام را «حوادث اخیر در فرانسه و وقایع مشابه در برخی دیگر از کشورهای غربی» عنوان کرده و افزوده است که دلیل مخاطب قرار دادن جوانان، وجود «حس حقیقت جویی» در آنان است و نه نادیده گرفتن پدر و مادرشان.

اسلام هراسی چیزی ابداعی نیست؛ بخشی از خود دین اسلام است

mehrasa 01محمد علی مهرآسا

آقای رهبر حکومت اسلامی ایران( علی خامنه ای) در نامه ای خطاب به جوانان اروپا و امریکا که جراید ایران آن را درج و پخش کرده اند، نوشته است که اسلام دین ترس نیست و دولتهایتان بی جهت شما را از اسلام می ترسانند... این در حالی است که اسلام هراسی مربوط به همین چند دهه اخیر در جهان نیست.

فاشیسم زاپاسی که در راه است

behgar hassan 01بهگر

این روزها پدیده ای که در شبکه های اجتماعی بصورت وسیعی دیده می شود، اسلام ستیزی  و عرب ستیزی است که صفحات فیس بوک  را بصورت وسیعی  اشغال کرده است و همگان شاهدند که روزانه سدها و هزارها ای میل در این باره مبادله می شود. بنظرم این هشدار دهنده است و باید به  این مساله توجه داشت .

در اين سالگرد نقره ای

اسماعيل نوری علا

مراسم ازدواج نوری علا و شکوه میرزادگیمسلماً فرهنگ های ديگر برای پايداری ازدواج ها از تمهيدات ديگری استفاده می کنند. مثلاً در هندوستان، و حتی ايران خودمان، يعنی در وضعيتی که ازدواج ها بر اساس تصميم خانواده يا بزرگ ترها صورت می گيرد، «ارزش ها»ی فرهنگی و تربيتی آنچنان است که «طرفين پيوند» در دهان ِ مقراضي از خجالت ها و رو در بايستی ها گرفتارند و مجبورند که «بسوزند و بسازند».

درگیری در مجلس وحوش اسلامی و غارتگران اموال عمومی جامعه و پز صادق زیباکلام!

bahram rahmani 02بهرام رحمانی

پس از نطق علی مطهری، نماینده از تهران در مجلس و انتقاد او به حصر خانگی کروبی و رهنورد و موسوی، صادق زیبا کلام از تئوریسن های حکومت اسلامی، به «پیتر تجلر»، سفیر سوئد نامه نوشت و خواست تا علی مطهری - نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی - را به عنوان یکی از مدافعان «حقوق بشر؟!» در فهرست جایزه صلح نوبل در سال جاری میلادی قرار دهد.

مذهب شیعه، ریشه ازخود بیگانگی ایرانیان بخش پنجم

jalal ijadi 02جلال ایجادی

در چهار بخش پیش در باره مفوهم از خودبیگانگی و ویرانگری اسلامی در تاریخ ایرانیان پرداختیم. در اینجا به یکی دیگر از عوامل آسیب هویتی یعنی افسانه امام زمان می پردازیم. پیش از آنکه به کالبد شکافی مهدویت بپردازیم، نگاه جامعه شناسی دین در بررسی پدیده دین را توضیح می دهیم.

دنباله مطالب : سیاسی - اجتماعی - اقتصادی

نقش کارگران ایران در سی و پنج سال گذشته!

bahram rahmani 01

بهرام رحمانی

کارگران ایران، به خصوص کارگران صنایع نفت در سرنگونی 22 بهمن 1357 حکومت پهلوی، نقش اصلی و سرنوشت‌سازی را در آن دوران پرتلاطم ایفا کردند.

اما سهم کارگران از پیروزی این انقلاب، باز هم جز سیه‌روزی و استثمار شدید چیز دیگری نبود. در سه سال اول پس از انقلاب 57، شوراهای کارگری در سراسر کشور شکل گرفتند،

حبس خودسرانه/آزار قضایی/ بدرفتاری در حبس

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، اطلاعات تازه ای دریافت کرده و از شما درخواست می کند فوری در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

پیام رسانه ای برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

fidh lddhi 01تداوم آزار مدافعان سرشناس حقوق بشر نرگس محمدی، مهدیه گلرو و محمد سیف زاده

پاریس ـ ژنو، 21 ژانویه 2015 ( 1 بهمن 1393) ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH)  و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT)  است، تداوم آزار مدافعان سرشناس حقوق بشر نرگس محمدی، مهدیه گلرو و محمد سیف زاده را محکوم می کند.

نگاهی اجمالی به چگونگی تحقق خواسته های کارگران معدن سنگ آهن بافق

اخباروگزارشات کارگری29دی 1393:احضارمجدد7کارگربازداشتی معدن بافق به دادگاه وتجمع اعتراضی خانواده های این کارگران درفرمانداری،اعلامواگذاری قطعی5/28درصد سهام شرکت سنگ آهن مرکزی ایران ازجانب سازمان خصوصی ،اظهارات ضدونقیض مسئولین طرازاول محلی وسکوت دولت درهمین رابطه،برگزاری دومین جلسه گزارش کار گروه پیگیری مطالبات بافق واعتراض همسران کارگران بازداشتی دراین جلسه ازرویدادهایی بود که طی دی ماه دربافق روی داد.

گفتگو با سعید مقدم تشکل سراسری کارگران، ضرورتی عینی یا اقدامی زودرس!

گفتگوهای گزارشگران با فعالین کارگری

گزارشگران: ,هوا بس ناجوانمردانه, برای کارگران و زحمتکشان کشورمان سرد است,. سرمایه و سرمایه دار همچنان که تا کنون  بر سفره حقیر آنان میتازند و آن سفره تهی تر از هر زمان دیگر است. بر طبق امار و گزارشات منتشر شده اکثریت کارگران ایران زیر خط فقر چند برابری بسر میبرند و اهرم های دفاعی آنان که همانا تشکل و همبستگی است کفاف مقابله با دوران خاکستری کنونی را نمیدهد. از عدالت و برابری خبری نیست و هر آنچه هست از بیداد اجتماعی و ستم سرمایه بر تولیدکنندگان سرمایه و سپاه رنج و زحمت سخن میگوید.

دنباله مطالب : حقوق بشر - زنان - کارگران

کوبانی و جامه ی پیروزی

بهنام چنگائی عکس کوبانی

کوبانی!

 بنوش و بنوشان که

آن جام گوارای آزادی نوش ات باد

بپوش و بپوشان که

مردم یونان به ویژه کارگران، پایان یافتن سیاست ریاضت اقتصادی در کشورشان را اعلام کرد‌ند!

bahram rahmani 01بهرام رحمانی

نتایج انتخابات روز یک شنبه بیست و پنجم ژانویه 2015، اتحادیه اروپا به لرزه درآورده است. سئوال این است که آیا یونان با تاریخ و فلسفه و افسانه‌هایش، دروازه‌ بر هم خوردن توازن قوا به نفع محرومان و کارگران اتحادیه اروپا خواهد شد؟ چرا نتایج انتخابات یونان حکومت‌های قدرت‌مند اروپا را به وحشت انداخته است؟

مرثیه ایی برای بهت، از مرگ دوست شاعرم بابک اباذری

shadi-peniran0 1بابک و بُهت دریا

شادی سابُجی

مرثیه ایی برای بهت، از مرگ دوست شاعرم بابک اباذری

ساده غرق ات می کنند یا غرق می شوی

ساده دفن ات می کنند یا دفن می شوی

پرونده ی یک دوستی به بهانه ی ترجمه ی اشعار مجید نفیسی به عربی

فرح طاهری
اولین بار مرداد 1379 (آگوست 2000) در دانشگاه لس آنجلس (یوسی ال ای) در
مراسم یادبود احمد شاملو که به تازگی درگذشته بود، او را دیدم. در شهروند
کار می کردم و برای دیدار از برادرم به آمریکا رفته بودم و این رفتن

گلسرخي با پدرم

مجید نفیسی

از آن باغچه ي پُر گُل
تنها يك گل سرخ مانده است
كه گذاشته ام توي ايوان
كنار نرده ها،
و امروز بامداد
كه ميروم بر دوچرخه ي ثابتم بنشينم
مي بينمش كه بسوي من سر خم كرده
نجواكنان
در خوابجامه ي ماهوتيَش.

مثنوی گربه نامه. تقدیم به تمام سگها و گربه های عالم

 اسماعیل وفا یغمائی

ای بسا حیوان کز انسان برتر است
گر چه نامش گربه و سگ یا خر است
ای بسا انسان که شیطان رجیم
زو گریزدتا کجا؟ عمق جحیم
ای بنی حیوان خوشا احوالتان
باد شادان قیل تان و قال تان

دنباله مطالب : تاریخی‌ - فرهنگ و هنر - محیط زیست

 
سرمقاله

جنگ ارزش‌ها: بربریت علیه مدنیت

farhang ghassemi 01ر و شنفکران و هنرمندان و روزنامه‌ نگاران و اندیشمندان درطول تاریخ همواره طرفداری از آزادی اندیشه و بیان را نمایندگی کرده و در دفاع از آن جان و مال خود را فدا نموده اند. هنرمندان و روزنامه نگارانی که در پاریس به دست افرادی "جانور" صفت از پای درآمدند از سال‌ها پیش می‌دانستند که به دلیل دفاع از آزادی اندیشه و بیان جانشان در مخاطره است اما با عشقی که به آزادی و حق انتقاد نسبت اندیشه‌های افراطی داشتند در ادامه راه خود گامی به عقب نگذاشتند و ترسی به خود راه ندادند و به مسئولیت وجدانی خود عمل نمودند. امروز نهضت جهانی آزادی اندیشه و بیان برای قدردانی از این وجدان‌های بیدار به طور یکپارچه بپاخاسته است و یکصدا به افراطی‌گری و کشتار دگراندیشان "نه" می‌گویند.

مقالات ویژه
بیانیه ها
در برابر تاریکیها، خودسریها، سیاهیها، در برابر ناشکیبائی، تعصب، ظلمت،
برای دفاع از مجله هفتگی شارلی «مردم امروز» توقیف شد
تروریسم خوب، تروریسم بد بیانیه جبهه ملی ایران-اروپا و آمریکا درباره جنایت تروریستهای مسلمان در پاریس
بیانیه تحلیلی مجامع اسلامی ایرانیان در رابطه با کشتار روزنامه نگاران در پاریس
جنایت ترویستهای اسلامی در پاریس را قاطعانه محکوم میکنیم
بیانیه اعضای شورای مرکزی جبهه ملی ایران
پيام به همایش ششم اتحاد جمهورخوهان ایران از جانب اعضاء مجمع سازمان های سکولار دموکرات ايران
انجمن قلم ایران برگزار می کند
خشونت پرهیزی در ایران، آرمان یا واقعیت؟
مبارزه قهرمانانه مردم کوبانی همچنان ادامه دارد!
پیروز باد حماسه رزمندگان کرد در کوبانی
در آستانه روز جهانی علیه مجازات اعدام
بزرگداشت عباس امیر انتظام مبارز ملی و قدیمی ترین زندانی سیاسی جمهوری اسلامی در پاریس
جمهوریخواهان ایران: دراویش بازداشت شده را آزاد کنید! به آزار دگراندیشان پایان دهید!
جناب آقای خسرو سیف از دست دادن مادر برای فرزند بسیار غمگین و جانکاه است.
گذار به دموکراسی و ویژگی های بدیل
پيام تسليت سازمان سوسياليست های ايران
در تظاهرات حمایت از مردم فلسطین شرکت کنیم !
حملۀ نظامی به غزه و قتل و عام مردمِ فلسطین محکوم است
سی ام تیر روز جانفشانی ملت ایران برای استقرار حاکمیت ملی
در رابطه با حملات وحشیانه دولت اسرائیل و کشتار مردم فلسطین
بیانیه مجامع اسلامی ایرانیان در باره جنایات اسرائیل در فلسطین
سالگرد قتل دکتر شاپور بختیار بنیانگذارنهضت مقاومت ملی ایران
به مناسبت پانزدهمین سالگرد تظاهرات با شکوه دانشجوئی تیر ۱۳۷۸!
معرفی کتاب

کردستان در بطن "مدرنیزاسیون" و انقلاب

kurdistan book 01

آیین شهروندی

ayin shahrvandi 01

معمولاً در كتابهای «تعلیمات مدنی» ساختار نهاد های سیاسی و گاه اداری مملكت را برای نوجوانان توضیح میدهند تا به هنگام ورود به جامعه از حقوق خود اطلاع كسب كرده باشند و از طرز ادارۀ مملكت آگاهی داشته باشند تا بتوانند در این مهم شرکت بجویند.

جنبش انتخابات آزاد و حاکمیت ملت

souverainte_ghassemiاز: فرهنگ قاسمی

این کتاب دارای مقالاتی است در باب آزادی، دمکراسی، استقلال، لائیسته و جمهوریت و در رد بنیادی اندیشه ولایت فقیه و ابزار جکومتی آن یعنی جمهوری اسلامی. نگارنده از این تز دفاع می کند که اپوزیسیون می تواند در سایه همبستگی نیروهای خود در...برگشت به خانه