Untitled Document
سه شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۳ - ۲ سپتامبر ۲۰۱۴
جامعه رنگین کمان در فیسبوک
پیشین : حقوق بشر، زنان، کارگران
پیشین : تاریخی‌، فرهنگ و هنر

en fr 01

۹۰ درصد جامعه کارگری ايران زير خط فقر زندگی
کارگران البرز شرقی برای پنجمین بار تجمع کردند
تجمع کارگران صدرا برای ۴ ماه حقوق عقب افتاده
کارگران کارخانه کشتی‏سازی صدرا دراعتراض به عدم پرداخت ۴ماه حقوقشان ورودی جزیره را بستند
آخرین وضعیت پرونده قضایی ۴ کارگر پتروشیمی رازی

دولت جديد ادامه دهنده شوک درماني

علي سالم

جدي گرفتن ملاحظات توسعه اجتماعي و قايل شدن نوعي سياست اجتماعي با چالش هاي جدي اقتصاد سياسي و مقاومت هاي شديد عليه آن مواجه است. تجربه تعديل ساختاري در 25 سال گذشته و به خصوص در هشت سال گذشته مشکلات زيادي را برجاي گذاشته است. سخنراني يکشنبه فرشاد مومني، از ضرورت سياست اجتماعي آغاز شد و به نقد تند و تيز او به دولت جديد ختم شد. او سياست هاي کلي اين دولت را ادامه دهنده سياست هاي تعديلي دولت احمدي نژاد محسوب کرد.

آیا خاورمیانه در آستانه یک تغییر بزرگ قرار گرفته است؟

 rocket 02هدایت سلطان زاده
فردریش انگلس در جائی نوشته است که تاریخ محصول اراده نیروئی که با هدف معینی دست به اقدامی میزند ، نیست ، بلکه برآیند تصادم مجموعه اراده های مختلف است که با نیت آن نیرو و آن هدف یکی نخواهد بود. نتایج ببار آمده در منطقه خاورمیانه و هدفهائی که آمریکا تعقیب میکرد، نه در جهتی موافق با آن نیتی که آمریکا ازمداخله خود در خاورمیانه داشت ،بلکه کاملا متفاوت و حتی متضاد با هدف های آن از آب در آمده است.

اوضاع سیاسی و سیاست های ما

مصوبه یازدهمین کنگره سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران
 
طی دو سال گذشته، تلاقی بیش از پیش بحران بین‌المللی اتمی و بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و صدمات و مخاطرات برخاسته از آنها، شرایط بسیار حساس و کم سابقه‌ای را پدید آورد که نه تنها بن‌بست و تنگناهای گریبانگیر رژیم حاکم را شدیدتر و عریان تر کرد، بلکه سرنوشت آینده جامعه ما را نیز با تیرگی و ابهامات افزونتری روبرو ساخت. در همین حال، حوادث و تحولات منطقه‌ای که سرزمین ما در آن واقع است،

اصلاح طلبی یا استمرارطلبی؟

عمار ملکي

میتوان بیم داشت که اصلاح طلبی وقتی کارویژه اش به "استمرارطلبی" تبدیل گردد، ممکن است روزی به جایی برسد که برای حفظ نظام، در برابر مردم قرار گیرد. امید که اینگونه مباد.

غرب دوست ما و اسلام ضد ما

جلال ایجادیjalal ijadi 04

این تحلیل مورد توافق جبهه مذهبی ها نخواهد بود و این امری مسلم است؛ ولی کسان دیگری چون بخشی از میلیون و جمهوریخواهان و لیبرالها و چپ ها از آنجا که به تنگ نظری ناشی از عملگرائی سیاسی دچار هستند در زمان انتخاب بین غرب و اسلام، بسوی اسلام و جبهه حامی آن تمایل دارند.

راست افراطی چیه؟

رضا علیجانی

 روزی

، روزگاری "عدالت" شاخص "اول" تعیین آرمان، تحلیل شرایط، تدوین استراتژی و از جمله تعیین "دوستان و دشمنان ما" بود. در آن هنگام "راست" و بالطبع راست افراطی به افراد و جریانات ضدعدالت منتسب می‌شد. تا همین اواخر قبل از دوم خرداد در "سنخ‌شناسی نیروها" توسط برخی نشریات منتسب به بعضی گروه های سیاسی، جریان کیهان لقب "چپ جدید" (جدید به معنای متأخر و تازه) را به خود می‌دید.

حکمت جداسازی «سيمين» از «شاملو»

esmail nooriala 02 اسماعيل نوری علا

هشت سال پيش، يکی از جمعه گردی های من با اين کلمات پايان گرفت: «نمی توان شک کرد که همهء بزرگان ما را روزگاری در اطراف شخصيتی يا بنائی مذهبی دفن کرده اند. با اين همه، امروز، ما آرامگاه سعدی را داريم و مدفن حافظ و بوعلی را، هر يک چون سروی سترگ بر پای خود ايستاده و از هر های و هوی مذهبی وارسته. اين اتفاق چگونه افتاده است؟ چرا ما با تشريفات مذهبی پا به آرامگاهان سعدی و حافظ نمی گذاريم ـ حتی اگر برای آمرزش روح شان بر سنگ ها تقه زنيم و فاتحه بخوانيم؟ 

دنباله مطالب : سیاسی - اجتماعی - اقتصادی

صدها نفر در محمودآباد مانع اجراي حکم اعدام شدند

hrw 01 سحرگاه روز دوشنبه ۱۰ شهريورماه محمودآباد در مازندران شاهد يک صحنه مهم مقابله با اعدام درملأعام بود. چند هزار نفر مردم شاهد اين حرکت اعتراضي مهم بودند. رژيم و جنايتکاران محلي از قبل مردم را براي ديدن صحنه شنيع اعدام در يک ميدان در محمودآباد دعوت کرده بودند. خانواده (محسن-د) مردي که به اتهام قتل قرار بود اعدام شود، به دوستان و آشنايان و به مردم خبر داده بودند که در آنجا مانع اجراي حکم خواهند شد.

آقای رئیس جمهور! قانون فقط چماق نیست؛ حقوق هم هست

رییس جمهور حقوقدان ما می گوید: “مسائلی که مربوط به سال‌های گذشته است براساس قانون عمل خواهیم کرد و اگر کسی محکومیتی دارد و آن محکومیت برای آن است که از حقوق اجتماعی توسط دادگاه محروم شده، قطعا ما به قانون عمل می‌کنیم”. همین عالی ترین مقام اجرایی کشور و مسئول اجرای قانون اساسی در ابتدای کار خود، “در پیشگاه قرآن کریم و در برابر ملت ایران به خداوند قادر متعال” سوگند یاد کرده است که “از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است” حمایت کند.

اطلاعيه نهم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در ج. ا. در روند بیست و هفتمین اجلاس شورای حقوق بشر

 
un 01هم میهنان عزيز،
 از روز دوشنبه ۸سپتامبر ۲۰۱۴ (۱۷شهریور ۱۳۹۳) بیست و هفتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود و تا ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴(۴ مهر ۱۳۹۳) ادامه خواهد يافت. این نشست آخرین نشست قبل از دور دوم بررسی ادواری جهانی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی در اکتبر و نوامبر ۲۰۱۴ است که دور نخست آن در فوریه ۲۰۱۰ صورت گرفت.

پیرامون جنبش کارگری ایران و بایدها و نبایدهای تشکل یابی

آیت نیافر

بیش از یک دهه است که از تشکل های کارگری موجود می گذرد. در این دهه گذشته تحولات تشکل ها قابل چشمگیر بود. اینک باید نگاهی به گذشته داشته باشیم . آن را نقد کنیم تجربیاتمان را پالایش نماییم . نکات و موارد بازدارنده را از موارد پیش برنده جدا کنیم . سبک کار را نه امروز بلکه همیشه مورد توجه قراردهیم . در این باره " وبلاگ نشر کارگری ما " مدتی پیش ، باب نقدی بر سبک کار را آغاز نمود. اینک من هم در تائید این بحث و نظرات خودم را شرح می دهم .

در حمایت از اعتصاب کارگران معدن سنگ آهن بافق

 
در هشتمین روز از دور تازه kargaran-Bafgh، 9 نفر از کارگران همچنان در باز داشت بسر می برند، و این در حالی است که تجمع خانواده های بازداشت شدگان و تعداد زیادی از کارگران و مردم بافق در برابر فرمانداری  با خواست آزادی کارگران دستگیر شده، برای چهارمین روز متوالی همچنان ادامه دارد.

کودکان اهل سیستان و بلوچستان

 
خبرگزاری هرانا – شنبه صبح گروهی از ماموران که هویتشان تا کنون مشخص نشده است با حمله به چادرهای محل زندگی جمعی از کودکان کار اهل سیستان و بلوچستان و خانواده‌هایشان که عمدتا زباله‌گرد و نوازنده دوره‌گرد هستند، ضمن آتش‌زدن چادر‌ها و انتقال وسایل زندگی آنان به مکانی نامعلوم، تلاش کردند این خانواده‌ها را از تپه‌های شنی معادن شهر قدس (قلعه حسن‌خان) دور کنند.

دنباله مطالب : حقوق بشر - زنان - کارگران

سیمین: از میانه تا اوج

majid nafisi 01مجید نفیسی
اگر سیمین بهبهانی ( 93-1306) در سال 1360 مجموعۀ شعر "خطی ز سرعت و از
آتش" را چاپ نمی کرد و همچنان به روش گذشتۀ خود، غزل، ترانه و چهارپاره
می سرود،

جبر تاريخ است پایان فرهنگ ستیزی ها و تاریخ زدایی ها!

shokooh mirzadegi 02شکوه میرزادگی

به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس بنیاد میراث پاسارگاد و تاسیس سایت نجات پاسارگاد

بیست و نهم اگوست امسال آغاز دهمین سال تاسیس «بنیاد میراث پاسارگاد» و شروع کار سایت savepasargad.com است. این بنیاد، که ابتدا به صورت کمیته ای برای جلوگیری از آبگیری نابخردانه ی سد سیوند و نجات پاسارگاد شروع به کار کرد، اولین ان.جی.او ی بین المللی برای بازتاب دادن صداهای اعتراض به ویرانگری های میراث فرهنگی و تاریخی ایران شناخته می شود.

مصاحبه با خسرو سیف دبیر حزب ملت ایران (۱۲)

- شما و دوستانتان در طول ۲۵ سال، از ۲۸ مرداد ۳۲ تا ۲۲ بهمن ۵۷ برای دست یافتن به آرمانهای ملی خود مبارزه کردید. امروز ۳۵ سال از سال ۵۷ می گذرد، آن آرمانها کجا رفت؟ آیا سرانجام به آن رسیدید؟

- مبارزه ما برای رسیدن به اهداف خود بطور مستمر ادامه داشته که شرح آن طولانی و در محدوده زمان کوتاه این مصاحبه نمی گنجد، باید در زمان مناسب به آن به پردازیم. ملی گراها برای دستیابی به آرمانهای خود باید راه طولانی را علی رغم توطئه ها و افت و خیزها طی نمایند و آنی از مبارزه غافل نشوند. 

مردی که یک میلیارد نفر را از گرسنگی نجات داد

 
کنت کوئین، دیپلمات پیشین آمریکا و رئیس کنونی بنیاد «جایزه جهانی غذا» رهسپار سفری ماجراجویانه به ایران شده است. به نوشته نشریه «دموین رجیستر» چاپ دموین مرکز ایالت آیوا، آقای کوئین روزهای سه‌‌شنبه و چهارشنبه در ایران خواهد بود تا در مراسم بزرگداشت نورمن بورلاگ، که از سوی انستیتوی پژوهش‌های بیوتکنولوژی کشاورزی ایران برگزار می شود، شرکت کند.

دریاچه آرال و دریاچه اورمیه

03سامان جهانپور

نزدیک به دو سال پیش شروع به خواندن اولین مقاله ی تحقیقی در مورد دریاچه آرال برادر بزرگتر دریاچه ی اورمیه کردم. مقاله ای جامع و کامل از سفیر سابق کشور ازبکستان در روسیه و وزیر اسبق امور خارجه ی کشور ازبکستان بختیار انوروویچ اسلاموف در مورد وضعیت اقتصادی و محیط زیستی کشور کازاک ائلی (قزاقستان)، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان قبل و بعد خشک شدن دریاچه آرال.این مقاله سرآغازی شد در مورد تحقیق من در مورد دریاچه اورمیه.

دنباله مطالب : تاریخی‌ - فرهنگ و هنر - محیط زیست

 
سرمقاله

سونامی ارتجاع در خاورمیانه

farhang ghassemi 01در نوشته های گوناگون از جمله مقاله " ملیت ایرانی " گفته بودم تغییراتی در وضعیت خاور میانه در کار است. با حوادث غزه و داعش به نظر میآید که بخشی از این تغییرات شدت یافته باشد . اما قابل تصور نبود که به این شدت تفکرات ارتجاعی که مخالف با جامعه مدرن می‌باشند توانسته باشد نه تنها در خاورمیانه بلکه در بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی آمریکا رشد ‌نماید . برده‌داری به طور مشخص اعمال گردد و حقوق زنان به این شدت زیر پا گذارده شود جای ملایمت و انسانیت را آدمکشی بگیرد استدلال و مذاکره فدای زورگوئی و قدرت‌نمایی گردد.

مقالات ویژه
معرفی کتاب

نظام حکومتی جمهوری اسلامی ایران

nezam hokoomati 01

موضوع این کتاب بررسی فرآیند تأسیس و تحول نظام حکومتی در جمهوری اسلامی است. انگیزۀ اصلی  مؤلف در پرداختن به این پژوهش بررسی کارکرد جنبش بنیادگرایانه ای است  که ادعا دارد بهترین پاسخگو به همۀ مشکلات و مسائل جوامع بشری نه تنها در ایران، بلکه در...

کردستان در بطن "مدرنیزاسیون" و انقلاب

kurdistan book 01

آیین شهروندی

ayin shahrvandi 01

معمولاً در كتابهای «تعلیمات مدنی» ساختار نهاد های سیاسی و گاه اداری مملكت را برای نوجوانان توضیح میدهند تا به هنگام ورود به جامعه از حقوق خود اطلاع كسب كرده باشند و از طرز ادارۀ مملكت آگاهی داشته باشند تا بتوانند در این مهم شرکت بجویند.برگشت به خانه