Untitled Document
شنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۹ آوریل ۲۰۱۴
جامعه رنگین کمان در فیسبوک
پیشین : حقوق بشر، زنان، کارگران
پیشین : تاریخی‌، فرهنگ و هنر

en fr 01

از حقوق ۱۲ میلیون تومانی تا اخراج ۱۲ نفرازکارکنان دانشگاه شمال آمل!
تجمع اعضا ۳۶ تعاونی و تشکل خریدار زمین از وزارت جهاد کشاورزی و نیرو
تجمع کارگران شهرداری شادگان در اعتراض به عدم دریافت حقوق و عیدی
ادامه تجمع بازرسان وزارت صنعت مقابل مجلس
شاهرخ زمانی را به گوهر دشت بر گرداندند.

در پی تهاجم نیروهای امنیتی به بند ۳۵۰ زندان اوین: ده ها زندانی زخمی و بیش از ۳۰ تن به سلول انفرادی منتقل شدند

prison 01در حمله امروز صبح عوامل اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و بیش از یک صد نفر از سربازان گارد سازمان زندانها به بند ۳۵۰، ده ها زندانی سیاسی زخمی شدند. بیش از ۳۰ زندانی زخمی ۳۲ تن به انفرادی و دست کم 4 تن به بیمارستان منتقل شده اند.

انحلال؛ تنها چارهء رژيم های ايدئولوژيک

esmail nooriala 01اسماعيل نوری علا

مسئلهء اساسی پيش روی همهء کسانی که حکومت اسلامی مسلط بر ايران را نافی منافع ملی می دانند يافتن راه های عملی برای «تغيير» آن است؛ منتزع از اينکه هر کس، به خيال خود، اين تغيير را تدريجی و اصلاحی بخواهد يا ناگهانی و انحلالی، و يا بصورت ترکيبی از اين دو روش. اما، بدون تمرکز بر روش های علمی «تغيير»، چگونه می توان به کارائی برنامه های خود برای تغيير اطمينان داشت؟

مسابقه ظلمه در سوءاستفاده از نام مصدق

mohsen ghaemmagham 01محسن قائم مقام

با مرور اوضاع می‌بینیم وقتی کوشش‌های فراوان‌شان از خمینی گرفته تا امروزی‌هایشان برای خراب کردن مصدق به‌جائی نرسید، به‌قول یک ضرب‌المثل امریکائی «اگر نتوانستی با ایشان بجنگی، بخشی از ایشان شو!»، با نیرنگ خواستند، به‌زعم خود بخشی از شاهکارهای مصدق را همردیف اقدامات ضرربار خود در افراط در گسترش انرژی هسته‌ای و یا قبول شکست در برخورد با تحریم‌ها و به آن نام «پیروزی» دادن، نمایند.

سخنرانی کورش زعیم در کنفرانس دریای کاسپین

koorosh zaim 02...جمهوری آذربایجان که نخستین عضو متخلف بیانیه آلماتی بود، اقدام خود را مستند به کنوانسیون های ۱۹۵۸ و ۱۹۸۲ حقوق دریاها کرده بود که درباره حق انحصاری بهره برداری از فلات قاره کشورها در یک دریای آزاد است. دریای آزاد دریایی است که مستقیما به اقیانوس یا دریای دیگری راه داشته باشد، حتی اگر این راه از یک تنگه مانند بسفر یا هرمز باشد.

سوگند “زیبا کلام” به موی محمد بن عبدالله و سرسپردگی روشنفکری

jalal ijadi 06جلال ایجادی

برخلاف تلاش گروهی از روشنفکران و سیاسیون ایران که خواهان سکوت در باره اسلام هستند یا در پی سازش میان مخالفان و موافقان اسلام هستند، مبارزه فکری وفلسفی و تئوریک علیه دین اسلام و نقد علمی قرآن ادامه دارد.

مفهوم جعلی «ملت سازی»

esmail nooriala 01اسماعيل نوری علا

«عضويت» در هر مجموعهء اجتماعی ناشی از وجود عامل «داوطلبی» است و، در صورت فقدان اين عامل، افراد يا گروه هائی که داوطلب عضويت نباشند می کوشند تا اين عضويت را باطل کنند و، در اين صورت، نمی توان کوشش آنها را تنها با طرح شعارهای احساساتی باطل و به ناحق دانست و حتی، بر اساس آن، به سرکوب شان پرداخت.

مملکت دُنگی

ramin kamran 01رامین کامران

اریش فون مانشتاین، سردار نامدار آلمانی، در خاطراتی که بعد از جنگ جهانی دوم چاپ کرد (بردهای باخته)، از نکته ای مربوط به شروع جنگ یاد میکند که ذکرش بیجا نیست. او میگوید با تصمیم هیتلر به تسخیر لهستان، این مسئله مطرح میشد که اگر بخواهیم دولت حائلی (Etat tampon) را که بین خودمان و شوروی قرار دارد، از میان برداریم، دیر یا زود کارمان با این کشور به جنگ خواهد کشید. اینکه آلمان و شوروی هرکدام امتیازات ارضی از لهستان بگیرند قابل قبول بود، ولی حذف کامل این کشور به نفع ما نبود.

دنباله مطالب : سیاسی - اجتماعی - اقتصادی

قدرت های بزرگ جهانی و سازمان ملل بر نسل کشی رواندا چشم بستند!

bahram rahmani 01بهرام رحمانی

بحران رواندا، همواره توسط رسانه های غربی به عنوان روايتی از درد و رنج انسان ها ارائه شده  در حالی که هرگز به عوامل و عناصر اصلی اقتصادی و اجتماعی مسبب اين قتل عام توجه نشده است.

کنفدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری ( آی تی یو سی) خواستار آزادی شاهرخ زمانی شدند

ituc 01... روز هشتم مارس ۲۰۱۴، همکار ما، آقای زمانی و برخی از هم سلولی های او برای اعلام همبستگی و پشتیبانی از اعتصاب غذای دیگر زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت، دست به اعتصاب غذا زدند. در حالی که آقای زمانی سه روز بود در اعتصاب غذا به سر می برد، به طور ناگهانی رئیس زندان بدون هیچگونه توضیحی تصمیم به انتقال ایشان به زندان قزل حصار گرفت.

جمهوری اسلامی مسئول جان شاهرخ زمانی است

zamani sharokh 01نزدیک به سی روز از اعتصاب غذای شاهرخ زمانی عضو هیات موسس سندیکای کارگران نقاش و تزیینات تهران و حومه و کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری می گذرد. سلامتی او اکنون در خطر جدی است.

عفو بین الملل: گزارش اعدام ۲۰۱۳ ـ بخش ایران

amnesty international 01در ایران، تعداد اعدام ها در سال ۲۰۱۳ باز هم افزایش یافت. پس از انتخاب ۱۴ ژوئن حسن روحانی به عنوان ریاست جمهوری تازه، بعضی اقدامات برای بهبود چهره کشور مثل آزادی چندین تن از زندانیان سیاسی از جمله یک زندانی محکوم به اعدام، انجام شد. با وجود این، هیچ نشانه ای از تغییر در اجرای مجازات اعدام در ایران در پی انتخاب او در دست نبود.

ريحانه جباری را اعدام نکنید!

jabbari 01ريحانه جباری زن جوان ۲۶ ساله‌ای است که در خطر اعدام است. او به اتهام قتل فردی به نام مرتضی دستگير شد و تاکنون هفت سال در زندان بوده است. دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اخیرا حکم اعدام او را صادر کرده است.

امید به تغییر

poorshajari 02محمدرضا پورشجری

...رژیم توتالیتر حاکم بر ایران خفقان نفس‌گیری بر جامعه اعمال می‌کند، به طوری که محض نمونه حتی یک فرد مخالف و منتقد در هیچ روزنامه و رسانه‌ای در داخل کشور حق اظهار نظر و بیان آزادانه آرا و افکار خود را ندارد. جمهوری اسلامی مجموعه قوانینی شرم‌آور و ضدانسانی تحت عنوان «قانون مجازات اسلامی» وضع کرده و اجرا می‌کند، که شامل مجازاتهایی چون قتل، قصاص، اعدام، سنگسار، دست و پا بریدن، چشم درآوردن، از کوه پرت کردن، در آتش انداختن و تازیانه زدن می‌شود که یکایک آن توحش مسلم است و مصداق جنایت علیه بشریت می‌باشد.

دنباله مطالب : حقوق بشر - زنان - کارگران

از عبا عمامه ننگین تان خون می چکد

islamic republic 01مهدی یعقوبی

از عبا عمامه ننگین تان خون می چکد
از لب و دندان زهرآگین تان خون میچکد

به مناسبت هفدهمین سالگرد زنده یاد، علی اکبر سعیدی سیرجانی

sirjani 01سعیدی سیرجانی یکی از مردان با فرهنگ، مبارز، ادیب، آزادیخواه، ایران دوست، استوار در باورها و و دارای آرمان های انسانی مترقی بود. در باره اثار و مبارزات و مقاومت های این مرد بزرگ به اندازه کافی کار نشده است.

ایران، آلوده ترین هوا در جهان

jalal ijadi 07جلال ایجادی

شهروندان جهان، شهروندان کشور ایران باید بدانند که زندگی انسانها و طبیعت در خطر واقعی است. مدیریت جهان و ایران برای زیستبوم و آرامش انسانها زیان آور است. سیاستمداران جهان و مسئولان اقتصادی همه افراد را در نظام سیاسی و اقتصادی سودجویانه و مصرفی حاد و در وابستگی بیمارگونه روانی و بی توجهی به محیط زیست، در بند کشیده اند و امکانات فرهنگی و آموزشی را محدود ساخته اند تا از آگاهی حیاتی زیست محیطی و اقدامهای لازم و فوری جلوگیری نمایند.

مارکو پولو: تمثیل سفر معرفت

reza parchizadeh 02رضا پرچی زاده

در سالهای دور که بازار مدعیات «تعالی» بخشیدن به انسان در پیِ «آرمانهای انقلابی» هنوز گرم بود و تمام هم و غم مسئولان فرهنگی جمهوری اسلامی به شستشوی مغزی و تحمیق مردم محدود نشده بود، رژیم در عین جنایت و سرکوب و شکنجه و آدمکشی و «انقلاب فرهنگی» بعضا حرکات فرهنگی درخور تقدیری نیز می‌کرد.

چرا خامنه ای درباره علیمردان خان حرف می زند؟

bakhtiar 01امیررضا امیربختیار

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در دیداری با اعضای ستاد نکوداشت علیمردان خان بختیاری به گمنام ماندن بسیاری از شخصیتهای برجستۀ بختیاری نظیر علیمردان خان و ضرورت شناسایی و معرفی این شخصیت ها اشاره و خاطرنشان کرد: ویژگی برجسته علیمردان خان مبارزه علیه استبداد رضاخانی با الهام گرفتن از عقاید و احساسات دینی است.

دنباله مطالب : تاریخی‌ - فرهنگ و هنر - محیط زیست

 
سرمقاله

استانداردهای مکتب مصدق و تئوری حکومت ملى

farhang ghassemi 02

مصدق يک سياست‌مدار منطقی و ناخدايی بود که هدفش استقلال و رهايی ملت ايران از استثمار و استبداد می بود. او می‌خواست حکومت ملی را در ايران بنا نهاده و دموکراسی را رشد داده به حاصل برساند. دراين راه نه از خدا کمک می‌خواست و نه از ايدئولوژی و مکتب‌های سياسی موجود و مرسوم.

مقالات ویژه
معرفی کتاب

آیین شهروندی

ayin shahrvandi 01

معمولاً در كتابهای «تعلیمات مدنی» ساختار نهاد های سیاسی و گاه اداری مملكت را برای نوجوانان توضیح میدهند تا به هنگام ورود به جامعه از حقوق خود اطلاع كسب كرده باشند و از طرز ادارۀ مملكت آگاهی داشته باشند تا بتوانند در این مهم شرکت بجویند.

نگاهی راهبردی به دوران سبز

negahi be doran sabz 01

بخش نخست این مجموعه ، به تحلیل استراتژیک مسائل ایران از هفته ای پیش ازانتخابات ۲۲ خرداد۱۳۸۸ تا امروز که زمزمه های حذف مقام ریاست جمهوری در زبان گردانندگان ایران میگردد. اینپیش بینی درست و بجای ، که هیت حاکمه ایران امروز ، پس از افتضاح انتخابات...

چند نگاه راهبردی به ایران آینده

chand negah 01

می توان با استفاده از روشهای علمی و متدهای شناخته شده در تعیین، تعریف و به اجرا گذاشتن اهداف راهبردی در راه رسیدن به ایرانی آزاد و آباد، با برپایی سمیناری از اندیشمندان و کنشگرانی که راهی برای گشودن مطرح می-سازند خشتهای نخستین مانیفست پایه ای...برگشت به خانه