Untitled Document
يكشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۴ - ۲۹ مارس ۲۰۱۵
جامعه رنگین کمان در فیسبوک
پیشین : سیاسی، اجتماعی، اقتصادی
با نوروز و بهار هستی

گزارشی نوروزی به سکولار دموکرات های ايران

پیام آقای ابوالحسن بنی‌صدر بمناسبت نوروز 1394

دکتر مصدق، معمار غرور یک ملت

دکتر مصدق و پیشنهاد بانک جهانی:)

میراث دکتر محمد مصدق؛ درس هائی برای امروز « بخش اول »

پیرامون مساله هژمونی (بحثی دردیسکورس جنبش چپ) بخش های 1و2و3و4

مسابقۀ یزد و رفسنجان- رامین کامران

منفعت عمومى يا منافع فردى، پيروزى انتخاباتى نتان ياهو يا مصالح حياتى اسرائيل

چهارشنبه سوری و دشمنانش

سکولاريسم و سنجهء شکل گرفتگی نهاد مذهب

مذهب شیعه، ریشه ازخود بیگانگی ایرانیان (بخش هفتم)

مرزاختلاف ها و ائتلاف ها

گزارش راهپیمایی هشت مارس در پاریس

گذشت زمان، نکبت انقلاب 57 را بیشتر نشان می دهد!

معضلات بزرگی که رهبرنظام اسلامی ناگزیراست در واپسین سال های عمرخود با وجودبیماری و کهولت سن با آن ها دست و پنجه نرم کند! بخش 1

زن ایرانی و قهرمان استوره سیزیف! به مناسبت روز جهانی زن

اپوزيسيون ما با کدام دشمن مبارزه می کند؟

نامه ای سرگشاده به اپوزیسیون حکومت جمهوری اسلامی: 36 سال پس از انقلاب در انتظار چه هستیم؟

همه‌ی وحشت‌های زمین دراکولا و هراس‌های بنیادیِ عصرِ ملکه ویکتوریا

حیوان آزاری، دانش، دین، فلسفه و جامعه شناسی (بخش یکم)

انتخاب روسری یا توسری

ایران و تغییر در راهبرد غرب در منطقه

مصدق نمادی از آزادی واستقلال

معلمان مشهد : مجددا" تحصن خواهیم کرد

دوست ما،آقای منوچهر صالحی با در گذشت همسرش خانم گابریل صالحی به سوگ نشست.

زمان تصمیم در باره ی روند شکل دهی تشکل بزرگ چپ

نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به ریاست جمهوری

قتل فجیع «اوزگه جان اصلان» و سوء‍استفاده دولت ترکیه

شرايط موافق و ناموافق استقرار سکولاريسم در ايران

چرا چنین شد؟

همبستگی با ملت ها، سنت ها و عقاید

آن‌ها دوستان ما بودند

معرفی کتاب: "تلاش برای استقلال "

درتکاپوی پاسخ به پرسشهای جاری، برنامه پویش

پیشین : حقوق بشر، زنان، کارگران
پیشین : تاریخی‌، فرهنگ و هنر

خجسته نوروز آمد اما...

دوستان گرامی هم میهنان ارجمند و قهرمان

در این ایام که جهان یکی از دوران پرتلاطم خود را طی می‌کند وانسان وانسانیت دستخوش شرایطی می‌باشد که ناخواسته براو تحمیل شده است، یک بار دیگر بهاران فرامی‌رسد و
نوروز ما را به همدلی و همدردی فرامی‌خواند.
در جشن‌های نوروزی این بزرگ‌ترین یادگار باستانی ما ایرانیان حکمت بزرگی نهفته است که هم بر جهان تازگی و طراوت می‌دهد و هم دل‌ها را به عشق و دوستی و مهربانی دعوت می کند. 
دوستان عزیز و مهربان، هم میهنان ارجمند و قهرمان اجازه می‌خواهم صمیمانه‌ترین شادباش های خود را به شما و خانواده گرامی تقدیم کرده ودر برابرمشکلات برایتان تندرستی وآزادگی وپایمردی آرزو کنم. 

‎دوستان گرامی

در این ایام که جهان یکی از دوران پرتلاطم خود را طی می‌کند وانسان وانسانیت دستخوش شرایطی می‌باشد که ناخواسته براو تحمیل شده است، یک بار دیگر بهاران فرامی‌رسد و
 نوروز ما را به همدلی و همدردی فرامی‌خواند.
در جشن‌های نوروزی این بزرگ‌ترین یادگار باستانی ما ایرانیان حکمت بزرگی نهفته است که هم بر جهان تازگی و طراوت می‌دهد و هم دل‌ها را به عشق و دوستی و مهربانی دعوت می کند. 
دوست عزیز اجازه می‌خواهم صمیمانه‌ترین شادباش ها را به شما و خانواده گرامی تقدیم ودر مقابل مشکلات برایتان تندرستی وآزادگی وپایمردی آرزو کنم. 
امیدوارم که درکنارهم‌میهنان خود بتوانیم در سایه هم‌بستگی ملی وبا اتکا به نیروی لایزال ملت براهریمن ذلت وخواری گذار کرده وآزادی ودموکراسی واستقلال را در سراسر ایران مستقر سازیم . 
نوروزتان پیروز، شادکام و سرفراز باشد
یکم فروردین 1394
با احترام فرهنگ قاسمی‎
امیدوارم که همه درکنارهم‌ بتوانیم در سایه هم‌بستگی ملی وبا اتکا به نیروی لایزال ملت بر اهریمن ذلت وخواری جمهوری اسلامی 
گذار کرده وآزادی ودموکراسی واستقلال را در سراسر ایران مستقر سازیم . 

نوروزتان پیروز، شادکام و سرفراز باشد

با احترام فرهنگ قاسمی، یکم فروردین 1394

en fr 01

اخباروگزارشات کارگری4و5فروردین1394
اخباروگزارشات کارگری28اسفند1393
اخباروگزارشات کارگری29اسفند1393

این همه آوازها از شه(خامنه ای) بود!

mehrasa 01محمد علی مهرآسا

حکومت اسلامی ایران در تنگنای عجیبی گیر افتاده است! به گونه ای که جز رجز خوانی توسط سران سپاه پاسداران و بیان آمارهای دروغ از پیشرفتهای نادیده از سوی مسئولان دولتی، راهی دیگر برای نجات از این همه نارضائی مردم در پیش پایشان نیست. تنگناها چنان فراون و عمیقند که«مگر دستی از غیب برون آید و کاری بکند» وگرنه رفع چنین کاری از این نابخردانی که بر کشور چیره شده اند برنمی آید.

سکولاريسم و اژدهای هفت سر دينکاران

esmail nooriala 02اسماعیل نوری علا

اين فروپاشی با بقدرت رسيدن نادر شاه افشار ِ سنی مذهب، اما زیرک و آگاه از راز و رمز امپراتوری داری، قطعيت يافت. در داستان «دشت مغان» و تاجگزاری نادر شاه آمده است که عده ای از دينکاران سرشناس شيعی جان به در برده از دست افغان ها نيز حضور داشتند و نادر از آنان، که حقوق بگير دولت محسوب می شدند، پرسيد که کارکردشان برای حکومت چيست؟ و آنان پاسخ داده بودند «دعاگوئی دولت ابد مدت!» و نادر گفته بود که گويا دعای آقايان ديگر مستجاب نمی شود و خاصيتی ندارد که روزگار صفويان به آينجا کشيده است! نادر آنها را از خدمت حکومت مرخص و حقوق شان را قطع، و حکومت نوبنياد خود را بدون وزارتخانه ای مختص دينکاران امامی آغاز کرد. او همچنين «مذهب رسمی» را بر انداخت و در کنار چهار مذهب سنی (شافعی، مالکی، حنبلی و حنفی) مذهب شيعه را هم به نام مشخص ترين امام فقيه اش، که جعفر صادق امام ششم بود، «مذهب جعفری» نام داد و هر پنج مذهب را در قلمرو حکومت خود مساوی اعلام کرد.

انرژی اتمی ایرانی: از دست رفتن زمان برای توافق

shadi.sabojiنویسنده: سیمون پُتیت- لوتام سوئیس مترجم: شادی سابُجی *

 

 ایرانی ها تخمین می زنند که تنها یک مورد قبل از رسیدن به توافق  تاریخی بین واشنگتن و تهران برای تسویه مانده است. امریکایی ها اما بیشتر تردید دارند.

آمریکایی ها و ایرانی ها می خواهند این موضوع را تمام کنند. اینک بعد از ماه ها مذاکره ی پایاپای ، این دعوی قضایی اتمی تسویه می شود. مذاکرات وارد مرحله ی آخر خط شده است. آیا یک توافق تاریخی این هفته در لوزان مهر و امضا خواهد شد یا این که وزیر امور خارجه ی آمریکا جان کری و وزیر امور خارجه ی ایران محمد جواد ظریف باز هم مذاکرات را به خاطر اختلاف با جهان قطع می کنند ؟

مرتجعین اسلامی «فرخنده» را به «اتهام» آتش‎زدن قرآن، زنده‌زنده سوزاندند!

 bahram rahmani 01بهرام رحمانی

صدها تن در کابل، پایتخت افغانستان در اعتراض به قتل یک زن جوان به نام «فرخنده»، که به اتهام سوزاندن قرآن توسط جمعی از مردان مذهبی کشته شد، تظاهرات کردند و خواهان اجرای عدالت شدندفرخنده، زن 27 ساله افغان روز پنج‌شنبه عصر پنج‌شنبه 19 مارس 2015 برابر با 28 اسفند 1393، به اتهام آتش‌زدن قرآن در مقابل مسجد بزرگ کابل به حد مرگ کتک خورد، از بام مسجد شاه دوشمشیره در مرکز کابل، به پایین پرتاب شد، با خودرو زیر گرفته شد، به آتش کشیده شد و سپس به دست همان مردان وحشی مذهبی، به رودخانه‌ای که از پایتخت می‌گذرد انداخته شد.

نقش و اهمیت رسانه‌های همگانی به مثابه شاخۀ چهارم دولت جهت برپایی و پویایی مردمسالاری

ali sedarat 01علی صدارت 

مقدمه: تلاقی منافع قدرت متمرکز با حقوق بشر، امری قدیم است. با پیشرفت تمدنها و با نقش پیدا کردن انسان و انسان‌مداری و سپس با جنبش نوزایش و همچنین با مطرح شدن حقوق بشر به گونه‌ای که در قرن اخیر شاهد آن بودیم، کارزار حق‌طلبی انسانها ابعاد گسترده‌تری گرفته است. از شروع عصیان بر تمرکز قدرت در یک شخص به نام شاه با اختیارات نامحدود و در عین حال با عدم جوابگوئی نامتصور، قرنها می‌گذرد.

میراث دکترمحمد مصدق؛ درس هائی برای امروز، بخش دوم و پایانی

Khademi 1محمود خادمی

حزب خائن و وطن فروش توده و کودتا :
در کنار آخوندهای خمینی صفت که خود از گردانندگان و عاملان کودتا بودند؛ حزب توده بزرگترین تشکل سیاسی آن زمان نیز با شعارهای چپ نمایانه از هیچ کوششی برای تضعیف دولت مصدق فرو گذار نکرد. این حزب که در میان اقشار متوسط شهری و با سواد جامعه و همچنین در میان نظامیان نفوذ گسترده ای داشت؛ نه تنها به حمایت از دکتر مصدق اقدامی نکرد بلکه با ایجاد هرج و مرج و ناامنی؛ در زمینه سازی کودتا و سرنگونی دولت ملی مصدق نقش بسزائی داشت. فدائی شهید بیژن جزنی در کتاب " تاریخ سی ساله " خود می نویسد :

پیام نوروزی۱٣۹٤ کورش زعیم

koorosh zaim 02سال نو را با این امید آغاز می کنیم که ایران عزیز ما سرانجام آینده امیدبخشی را در افق مشاهده کند. با این امید که سال نو، با رهایی از زنجیر بردگی بیگانگان، بسته شده بر پای ملت نجیب و بردبار ما با خیانت و دروغ و غارتگری دولتهای گذشته، آغازی برای برونرفت این میهن اهورایی از سه دهه بحرانباشد.

با نوروز و بهار هستی

behnamchengani 02از ستم و جور ظالمان زمانه چه بگویم! تو گوئی که قرن هاست هستی ما در خلافتگاهِ اهریمن و درندشتِ درندگانِ صحرا گرفتارآمده، در سوزِ دردِ سرد و رنج بی انتهای اسیری تنها مانده، زنجیرکشان در ژرفای هراسناک مرگ، با شب شرنگ به سربرده و همچنان پُرامید به دنبال راه نجات فردا خستگی ناپذیر و پویا ره سپرده ایم و در این یخبندان سنگین و زمخت زمستان، پای برهنه، تن لهیده، جان تکیده و با دست و دل گرسنه در میانه ی گرگان تیز دندان، غران به رزم زیستن پاگذاشته ایم و آفرین بر ما که گر دست و پا شکسته، جان بدربرده ایم و برای بهاران آزاد و آباد خویش هنوز استوار ایستاده ایم.

گزارشی نوروزی به سکولار دموکرات های ايران

 esmail nooriala 02اسماعيل نوری علا

در ايام نوروز می توان در آينهء ذهن به خويشتن و آنچه در سالی که گذشته و به تاريخ پيوسته نگريست و دخل و خرج ذهنيت خويش را به قاضی محاسب منصف زمانه سپرد. نه! دريغ فايده ندارد. سالی رفته است و باز نخواهد گشت. اما تو آيا دقايق اش را به بطالت نگذرانده ای؟ آيا آرزوهايت را به جوی روانی که به صحرا می رسد و کاهنده و ميرنده در زمين فرو می رود نسپرده ای و با آنچه «مقدر» پنداشته ای آشتی نکرده ای؟ 

دنباله مطالب : سیاسی - اجتماعی - اقتصادی

مراسم خاک‌سپاری یونس عساکره در فضایی اعتراضی برگزار شد و چند نفر بازداشت شدند/گفت وگو

مراسم خاک‌سپاری یونس عساکره در فضایی اعتراضی از سوی مردم خرمشهر برگزار شد و در جریان این مراسم چند تن از شرکت کنندگان دستگیر شدند و از سرنوشت آن‌ها اطلاعاتی در دست نیست.

یونس عساکره جوان ۳۲ ساله‌ای بود که به دلیل تخریب دکه میوه فروشی‌اش از سوی شهرداری و فشارهای اقتصادی به نشانه اعتراض به شرایط موجود در مقابل شهرداری خود را به آتش کشید.

خودسوزی «یونس عساکره» و مرگ دلخراش وی!

بهرام رحمانی

 «یونس عساکره»، جوان خرمشهری، که در اعتراض به عملکرد غیرانسانی شهرداری این شهر در 23 اسفند 1393، خود را در محوطه ساختمان شهرداری به آتش کشیده بود، متاسفانه صبح روز دوم فروردین 1394، در بیمارستان مطهری تهران درگذشت. به دلیل هزینه‌ بالای انتقال یونس با هواپیما، خانواده وی مجبور شدند او را با ماشین آمبولانس به تهران اعزام کنند. بیمارستان‌های خوزستان از امکانات لازم برای درمان عساکره برخوردار نبودند.

پیام نسرین ستوده به تلاشگران برای حق کار دگراندیشان

دوستان، هموطنان و همراهان تحصن «حق کار، حق دگراندیشان»

درودهای بی پایان مرا از ایران پذیرا باشید. مطلع شدم تعدادی از هموطنانم در سراسر دنیا کارزاری را در حمایت از تحصن «حق کار، حق دگراندیشان» ترتیب داده اند. لازم می‌دانم ضمن سپاس از تک تک افرادی که برای این کارزار تلاش می‌کنند، مراتب زیر را به اطلاع برسانم :

مادر محسن ملکی: نیروی انتظامی پسرم را زیر شکنجه کشت!

 

محسن ملکی ساعاتی قبل از مراسم چهارشنبه سوری دستگیر و به کلانتری 16 اصفهان منتقل می‌شود و همان شب زیر شکنجه نیروی انتظامی به قتل می‌رسد.

محسن ملکی 4 سال پیش که در چهارشنبه سوری شرکت کرده بود دستگیر می‌شود. کلانتری هر سال او را قبل از روز چهارشنبه سوری احضار و به کمپ منتقل می‌کرد. محسن امسال از رفتن به کلانتری و کمپ امتناع می‌کند و در خانه مخفی می‌شود که قبل از مراسم چهارشنبه سوری دستگیر می‌شود و کمتر از 24 ساعت به خانواده‌اش اعلام می‌کنند که  فرزندشان فوت‌شده است.

نگرانی سازمانِ عفوِ بین الملل در باره ی سیاست های فرزند آوری در ایران

نویسنده: آمِل شوتوف- لیبراسیون مترجم: شادی سابُجی*

رهبر معظم ایران، آیت الله علی خامنه ایی در ماه بهمن 1393 (منبع: آ اف پ)اعمال محدودیت ها در روش های پیشگیری از بارداری، ایجاد موانع در استخدام زنانی که نمی خواهند فرزند داشته باشند و .... براساس نظر سازمان مردم نهاد عفو بین الملل، دو لایحه ی مطالعه شده در مجلس ایران نشان می دهد که این خطر وجود دارد که زنان ایرانی به "ماشین های تولید بچه" تبدیل شوند.

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون محکومیت جعفر عظیم زاده به 6 سال زندان و 2 سال محرومیت از فعالیت

جعفر عظیم زاده دبیر هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و از هماهنگ کنندگان طومار چهل هزار نفری کارگران برای افزایش حداقل مزد،  بر اساس حکم صادره از  سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب با اتهامات اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی با استناد به ماده 610 قانون مجازات اسلامی به تحمل پنج  سال حبس  و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی

پشت همین پیچ میرسیم!

در دهه سیاه شصت، در آن جهنم خمینی ساخته، و در سکوت و سازش سودجویان شرق و غرب عالم، فریبا در زمره آن نسل گمنام ولی نامداری بود که از همه چیز خود برای آزادی مردم میهنش گذشت و سرانجام سر به دار شد در حالیکه هیچ مزار و حتی یک سنگ قبر هم در این دنیا ندارد! روز جهانی زن بر تمامی زنان، بخصوص بر هزار زن اشرفی و همه زنان آزاده و رزمنده، روشنفکر و دگراندیش، مادران صلح و آزادی، و همه زنان محروم و زحمتکش، و دخترکان معصوم قربانی تجاوز و تبعیض، گرامی باد!

گزارش‌هایی در گرامی‌داشت هشت مارس روز جهانی زن!

بهرام رحمانی

روز یک‌شنبه هشتم مارس 2015، به مناسبت روز جهانی زن، گردهم‌آیی‌ها و تظاهرات بسیاری در سراسر جهان برگزار شد. در برخی کشورها این مراسم از روزهای جمعه و شنبه آغاز شده بود. از جمله در شیلی، فلسطین، بنگلادش، هونگ کونگ و افغانستان گروه‌هایی از زنان و مردان با شرکت در راه‌پیمایی ضمن اعتراض به نابرابری‌های جنسیتی، خواهان اصلاح قوانین تبعیض‌آمیز شدند.

روز جهانی زن، روز جهانی نیمه بهتر

کورش زعیم

روز جهانی زن، روز جهانی نیمه بهتر، روز جهانی بیدارسازی وجدان نامردان. همانگونه که روز جهانی حقوق بشر داریم، روز جهانی منع شکنجه داریم، روز جهانی آزادی مطبوعات داریم... و روز جهانی برای بسیاری آنچه باید باشد و نیست، داريم، روز جهاني زن هم روز بیدار کردن وجدان نامردانی است که زنان را به بردگی اجتماعی گرفته اند.

برای روز جهانی فرخنده زن و گرامیداشت 8 مارس هستی زاده ی مادر

 بهنام چنگائی

دریغا، هنگامه ی زایش فروغ

غروب شد،  

به مناسبت 8 مارس، روز جهانیِ زن و نقش اپوزیسیونِ مردمی

فرامرز دادور
برای اپوزیسیونِ مردمی و باورمند به ایجادِ یک جامعهِ آزاد، عادلانه و مبتنی بر همبستگیِ انسانی، مهم است که از مبارزاتِ جنبش دمکراتیک مردم و از مطالباتِ برابری طلبانه/رهائی خواهانهِ زنان حمایت گردد. 36 سال حکومت جمهوری اسلامی نشان میدهد که برای عبور از این نظامِ تئوکراتیکِ ستمگر و استقرار حاکمیت مردم، حیاتی است که یک اتحادِ عملِ گستردهِ سیاسی حول محورِ موازین

قانون جدید دولت کانادا علیه پناهندگان و مهاجرین را محکوم کنید!

بهرام رحمانی

چندین دهه است که دولت‌های غربی انواع و اقسام قوانین را بر علیه حق پناهندگی تدوین و به مرحله اجرا درمی‌آورند تا موانع بزرگی را بر سر راه‌های ورود پناهندگان به کشورهای اتحادیه اروپایی و یا کشورهای استرالیا و کانادا و غیره ایجاد کنند.

دنباله مطالب : حقوق بشر - زنان - کارگران

شاخسار شکسته ی بهار فرخنده

behnamchengani 02بهنام چنگائی

زمانِه ی بیمار و اسیر ما

یکسر

دچار کینه و ذات عقرب هاست.

«رزیتا» در ترکیه! قسمت سوم «آفرین!... آفرین!... درود !.... آی لاو یو ترکیه» !

setareh tehran ashraf alikhaniاین صدای رزیتا بود که البته شنیده نمی شد مگراینکه کسی خیلی نزدیکش باشد، و گوش های تیزی هم داشته باشد.... رزیتا زیرلب به مردم ترکیه درود می فرستاد....

 او از اینکه می توانست آزادانه و بدون ممنوعیت قانونی و بدون مزاحمت مردهای عقبمانده ، در خیابان قدم بزند؛ احساس بسیار مطبوعی داشت. برای اولین بار در عمرش، بدون روسری و حجاب وارد خیابان شده بود. افسوس که این قدم زدن، در خیابان های میهن خودش نبود، بلکه در کشور همسایه بود. او بعد از 37 سال از عمرش، اولین و ابتدایی ترین حق انسانی خود را نه در مملکت خود،

آندرانیک و رویای آبی عشق و آزادی

Farrokh-Heidari-2015فرخ حیدری

با استقرار حاکمیت «فاشیسم مذهبی»، دوران تیره و تار و کابوس هولناکی گریبانگیر ملت ایران شد که هنوز پس از ۳۶ سال، جسم و جان و روح و روان شان را در وطن و در تبعید نیز رها نکرده است. فجایع بیشمار ناشی از سلطه جهل و جنون و جنایت، و سونامی بی پایانی از فساد و ویرانی و تباهی، میهن و مردم ایران زمین این «زیباترین وطن» را دچار چنان روزگار سیاه و تلخی کرده است که بی تردید هر روزش دریغ از دیروز!

مصدق مردی که می خواست ایران را از مدار بسته سلطه گر– زیر سلطه ﺁزاد کند

mosaddegh 02تدوین از جمال صفری

   بمناسبت «  14 اسفند سالروز در گذشت دکتر مصدق رهبر نهضت ملی ایران » و «  29 اسفند سالگرد  ملی شدن صنعت نفت ایران »

یاشار کمال: «باید تلاش کرد مرکب را به جای قطرات خون حاکم کرد.»

bahram rahmani 01بهرام رحمانی

یاشار کمال‌(Yaşar Kemal)،‌ نویسنده سرشناس ترکیه‌ای، که از چندی پیش به دلیل نارسایی تنفسی در یکی از بیمارستان‌های استانبول بستری بود، ‌روز شنبه 28 مارس در سن 92 سالگی درگذشت.

تشنه، تشنه

shadi-peniran0 1شادی سابُجی

برای شهرِبانو

کودکان

پابرهنه

زار و گریان و گرسنه

دنباله مطالب : تاریخی‌ - فرهنگ و هنر - محیط زیست

 
سرمقاله

نوروزهویت ملی وانسانی ایرانیان

farhang ghassemi 02قبل از پرداختن به این مبحث بسیار مهم اما به ناچار اجمالی، لازم است یادآوری کنیم که سخن گفتن ازهویت ملی امری بسیار حساس است و باید با احتیاط زیادی به این مقوله پرداخت و مراقب بود که در زنجیره ملاحظات تبعیض‌آمیز و برتری‌طلبانه نیفتیم. همین طور نباید از نظر دور داشته باشیم که جوامع و ملت ها دارای سرشت ها و ویژگی‌ها وشاخص های گوناگونی هستند که  مجموعه آنها هویت ملی یک سرزمین را رقم می‌زند. از آنجا که انسان‌ها به عنوان آحاد تشکیل‌ دهنده جامعه، در همه شرایط وبدون استثنا،از نظر حقوق  انسانی برابرند پس مشخصات هویتی همه ملت‌ها از حقوق مساوی برخوردار بوده و بی هیچ پیش داوری، هرکدام به اندازه خود با ارزش و محترمند و تحقیق و بررسی آنها هرگز نباید جنبه تبعیض‌آمیز به خود بگیرد. هر نوع برتری‌ طلبی بنا بر ملاحظات هویت ملی یا هر ملاحظه دیگر چه از نظر طبقه اجتماعی باشد یا از زاویه وابستگی دینی یا مرامی می‌تواند مخاطرات غیرقابل جبرانی در جامعه بشری به ‌وجود آورد.

مقالات ویژه
بیانیه ها
روزفرخنده ملی شدن نفت وجشن ملی نوروزمبارک باد
بیانیه مجامع اسلامی ایرانیان به مناسبت گرامیداشت روز جهانی زن
در سوگ گابريل صالحي
فردوسی به منزله پدر ملت ایرانست وهرگونه توهینی به اوتوهین به ملت ایران تلقی میشود
حمید قانونی ما هم رفت !
گردهمائی برای هوشنگ عیسی بیگلو
در برابر تاریکیها، خودسریها، سیاهیها، در برابر ناشکیبائی، تعصب، ظلمت،
برای دفاع از مجله هفتگی شارلی «مردم امروز» توقیف شد
تروریسم خوب، تروریسم بد بیانیه جبهه ملی ایران-اروپا و آمریکا درباره جنایت تروریستهای مسلمان در پاریس
بیانیه تحلیلی مجامع اسلامی ایرانیان در رابطه با کشتار روزنامه نگاران در پاریس
جنایت ترویستهای اسلامی در پاریس را قاطعانه محکوم میکنیم
بیانیه اعضای شورای مرکزی جبهه ملی ایران
پيام به همایش ششم اتحاد جمهورخوهان ایران از جانب اعضاء مجمع سازمان های سکولار دموکرات ايران
انجمن قلم ایران برگزار می کند
خشونت پرهیزی در ایران، آرمان یا واقعیت؟
مبارزه قهرمانانه مردم کوبانی همچنان ادامه دارد!
پیروز باد حماسه رزمندگان کرد در کوبانی
در آستانه روز جهانی علیه مجازات اعدام
بزرگداشت عباس امیر انتظام مبارز ملی و قدیمی ترین زندانی سیاسی جمهوری اسلامی در پاریس
جمهوریخواهان ایران: دراویش بازداشت شده را آزاد کنید! به آزار دگراندیشان پایان دهید!
جناب آقای خسرو سیف از دست دادن مادر برای فرزند بسیار غمگین و جانکاه است.
گذار به دموکراسی و ویژگی های بدیل
پيام تسليت سازمان سوسياليست های ايران
در تظاهرات حمایت از مردم فلسطین شرکت کنیم !
حملۀ نظامی به غزه و قتل و عام مردمِ فلسطین محکوم است
معرفی کتاب

کردستان در بطن "مدرنیزاسیون" و انقلاب

kurdistan book 01

آیین شهروندی

ayin shahrvandi 01

معمولاً در كتابهای «تعلیمات مدنی» ساختار نهاد های سیاسی و گاه اداری مملكت را برای نوجوانان توضیح میدهند تا به هنگام ورود به جامعه از حقوق خود اطلاع كسب كرده باشند و از طرز ادارۀ مملكت آگاهی داشته باشند تا بتوانند در این مهم شرکت بجویند.

جنبش انتخابات آزاد و حاکمیت ملت

souverainte_ghassemiاز: فرهنگ قاسمی

این کتاب دارای مقالاتی است در باب آزادی، دمکراسی، استقلال، لائیسته و جمهوریت و در رد بنیادی اندیشه ولایت فقیه و ابزار جکومتی آن یعنی جمهوری اسلامی. نگارنده از این تز دفاع می کند که اپوزیسیون می تواند در سایه همبستگی نیروهای خود در...برگشت به خانه