Untitled Document
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۳ - ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۴
جامعه رنگین کمان در فیسبوک
پیشین : حقوق بشر، زنان، کارگران
پیشین : تاریخی‌، فرهنگ و هنر

en fr 01

اخباروگزارشات کارگری28شهریور1393
اخباروگزارشات کارگری26شهریور1393
اخباروگزارشات کارگری23شهریور1393
اخباروگزارشات کارگری22شهریور1393
اخباروگزارشات کارگری19شهریور1393

يک انتخاب ساده اما مهم

 اسماعيل نوری علا

         از نظر من، قوانين يک جامعه (چه اساسی باشند و چه ثانوی) بر بنياد آنچنان پديده ای نوشته و ساخته می شوند که قانون گزاران اغلب از آن با عنوان «روح قانون» سخن می گويند و منظورشان از اين مفهوم آن «هدف غائی و نهائی» است

«چرا باید جمهوری اسلامی را سرنگون کرد؟» کتابی راهگشا در پاسخ به پرسشی بنیادین

عباس خسروی فارسانی

پرچی‌زاده یکی از اهداف خود از بررسی پدیدارشناختی جمهوری اسلامی را «بررسیِ تا حدِ‌ ممکنِ اجزاءِ مختلفِ قابلِ‌مشاهدهِ یک سیستم و انباشت دانش درباره آنها» می‌داند، چرا که شناختنِ این پدیدارها «"الگو"های رفتاریِ کلیِ آن سیستم را به ما می‌شناساند و در نتیجه توانایی پیش‌بینی‌پذیری ما نسبت به آن رفتارها را بالا می‌برد؛ یعنی چیزی که برای انتخاب شیوه عمل در قبال آن سیستم لازم است».

گذار از جمهوری اسلامی و ویژگی های بدیل

مهران مصطفوی

متن زیر برگرفته از سخنرانی مهران مصطفوی است که در جلسه بحث با حضور آقایان فرهنگ قاسمی، رضا علیجانی و شیدان وثیق که بدعوت مجامع اسلامی ایرانیان بتاریخ 12 سپتامبر 2014 در پاریس برگذار شد، ایراد شد.

دو سال پیش لازم نبود که وقت زیادی بروی ضرورت گذار از جمهوری اسلامی بگذاریم، و ثابت کنیم رژیم حاکم بطور حقیقی و حقوقی غیر قابل اصلاح است و دلیل بیاوریم که افراد حاکم در قدرت، در اکثریت بزرگ خود در فساد و جنایت در این 35 سال اخیر شرکت داشته اند و دارند و یا شاهد بوده و سکوت کرده اند. لازم نبود ادعا کنیم که ساختار قانون اساسی استبداد مذهبی حاکم بر پایه ولایت مطلقه فقیهی است که انواع و اقسام قدرتی که به او داده اند را تنها کف اختیارات خود می داند و با حکم حکومتی هر تصمیمی می گیرد.

تجزیه‌ طلبان ایران و دستاویز ناصواب «استقلال اسکاتلند»

 رضا پرچی‌زاده

اینجا می‌رسیم به مساله خودمان، که تجزیه‌طلبی در ایران معاصر بر مبنای الگوی «استقلال اسکاتلند» باشد. حقیقت این است که این الگو به هیچ‌وجه بر ایران قابل اعمال نیست. بر خلاف نمونه‌ی اسکاتلند و بریتانیا، هیچ بخشی از سرزمین فعلی ایران تا به امروز – مگر در دوره‌هایی بسیار کوتاه و با پشتیبانی نیروهای مهاجم و استعمارگر خارجی – هویت سیاسی/فرهنگیِ جدای از یا در تقابل با تمامیتِ ایران نداشته است.

عدالت ومدارباز؟

ابوالحسن بنی‌صدر

عمل تابع تعلیم و تربیت، در طول عمر،  است و نظر را آدمی بعد پیدا می‌کند. و چون می‌خواهد عمل را با نظر سازگار کند، کار را بسیار مشکل می‌یابد. کار بازهم مشکل‌تر می‌شود وقتی آدمی نداند که هیچ اطلاع غلطی که وارد دستگاه اطلاعاتی او شده‌باشد را نمی‌توان حذف کرد. تنها می‌توان آن را تصحیح کرد، چه رسد به عادت.  بنابراین، روشی که کارساز است، نقد مستمر اطلاع‌ها و عادتها و باورها است. این روش هم آدمی را در راست راه رشد می‌اندازد و هم عمل را با نظر سازگار می‌کند. اما،

طرح عناصرِ کلیدی در استراتژی برای دمکراسی و سوسیالیسم

فرامرز دادور

در ایران بخاطر نبود هرگونه سیستمِ شفاف و دمکراتیک، سرمایه داری در عریانترین و فاسد ترین نوع خود، وضعیت بسیار وخیم و ناعادلانه برای مردم ایجاد نموده است. طبق گزارش وزارت اقتصاد31 درصد از خانوارها زیر خط فقر زنگی میکنند و طبقه متوسط بطورِ روزافزون در حال تحلیل میباشد.

جام زهر استحاله ، مسیرش به کنفرانس پاریس رسید !

اسماعیل هوشیار

رسانه های جهان اعلام کردند : فرانسه و عراق ، به طور مشترک نشستی جهانی را در روز 2شنبه 15.09.2014 آغاز کردند ، که در آن درباره استراتژی مبارزه با گروه 'دولت اسلامی' (داعش) تصمیم‌گیری شود .فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه گروه موسوم به دولت اسلامی را یک تهدید جهانی توصیف کرده و گفته برای مبارزه با آن یک واکنش جهانی لازم است.وزرای خارجه حدود ۳۰ کشور در این نشست شرکت کرده‌اند . اما نمایندگان دولت ایران و سوریه، دو همسایه عراق به این نشست دعوت نشده‌‌اند .

نتایج انتخابات پارلمانی سوئد

بهرام رحمانی

«فردریک راین ‌فلدت» نخست وزیر سوئد، شکست خود در انتخابات را اعلام کرد و در مقابل خبرنگاران گفت که از سمت خود به عنوان نخست ‌وزیر سوئد استعفا می‌ دهد.

امپریالیسم آمریکا و تجربه سوخته ی یازده سپتامبر

بهنام چنگائی
قدرت سیاسی و اقتصادی امپریالیسم آمریکا متعلق به یک مشت صاحبان مراکز اقتصادی، تجاری و صنایع کلان نظامی در سطح جهان می باشد.

کشف تؤطئه، و بحران جانشینی!

 تقی روزبه

توطئه خطرناکی که توسط احمدجنتی کشف شد!

با وجود انواع سازمان های ریز و درشت و رنگارنگ اطلاعاتی- امنیتی در حکومت اسلامی که به ادعای خودشان هیچ چیز نمی تواند از رصد چشمان تیزبین سربازان گمنام بدور بماند، با کمال شگفتی این پیرمرد88 ساله توانست از بزرگترین توطئه علیه نظام و رهبری پرده بردارد!.

گذار به دموکراسی در ایران و ویژگی‌های آن

شیدان وثیق

جمهوری و دموکراسی اما به قانون اساسی، حکومت قانون، دولت، مجلس، انتخابات آزاد، آزادی تحزب و وجود رئیس جمهور خلاصه و محدود نمی‌شوند. معنای اصلی و اصیل رپوبلیک و دموکراسی چون «امر عمومی» و «توانایی مردم»، هر دو، به نقش و فعالیت شهروندان در امور خود ارجاع می‌دهند.

زندانی کردن مجدد آقای دکتررشیدی

  جــبــهه مــلی ایــــران

هم میهنان گرامی: از دوسال پیش که دزدی کلان سه هزارمیلیاردی به وسیله تنی چند از قدرتمندان حکومت جمهوری اسلامی از سوی رسانه ها فاش گردید، آقای دکترعلی رشیدی اقتصاددان مبرز مقاله ای درانتقاد ازین دزدی حیرت انگیز و تاسف بار نوشت وانتشار آن در هیئت رهبری جبهه ملی ایران که آقای دکتررشیدی یکی از اعضای آن بود مورد تصویب قرار گرفت .

دنباله مطالب : سیاسی - اجتماعی - اقتصادی

نقد حمید قربانی به مقاله محمد اشرفی، مبارزه کارگران بافق تاکیدیست برضرورت تاریخی تشکل های سراسری

کارل مارکس و انگلس در مانیفست می نویسند: نخستین گام انقلاب طبقه ی کارگر باید پرولتاریا را به جایگاه ِ طبقه ی حاکم برکشد.« ونیزکارل مارکس در نامه ای به دوست خود،ژوزف وایدمایر به سال ۱۸۵۲ می نویسد: تا آنجا که به من مربوط میشود،

در رابطه با حکم شلاق و زندان علیه کارگران پتروشیمی

بیانیه اتحاد بین المللی:

خبر کوتاه، اما شنیع و نفرت انگیز است: شعبه 103 دادگاه عمومی  بندر خمینی، 4 نفر از نمایندگان کارگران پتروشیمی رازی را به شش ماه زندان و پنجاه ضربه شلاق محکوم کرده است.

واکنش شورای امنیت سازمان ملل به تروریسم باید با احترام به موازین حقوق بشر همراه باشد

نامه سرگشاده به اعضای شورای امنیت سازمان ملل

در آستانه اجلاس ضدتروریسم به میزبانی ایالات متحده آمریکا به لحاظ ریاست دوره ای آن در شورای امنیت سازمان ملل، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از اعضای این شورا می خواهد که در واکنش به مصیبت تروریسم، احترام به موازین حقوق بشر را تضمین و تقویت کنند.

کمیته بین‌المللی علیه اعدام همه شما را به تظاهرات در روز شنبه بیستم سپتامبر

کمیته بین‌المللی علیه اعدام –استکهلم

با آمدن به میدان شما آزادیخواهان و با اعتراض به بربریت و توحش در قرن بیست و یکم که توسط جنبش اسلامی در منطقه خاورمیانه برای مردم آن مناطق به وجود آورد شده، می‌توان يک نقطه پاياني گذاشت.

وخامت وضعیت امید کوکبی، دانشجوی زندانی در ایران

کوروش صحتی
امید کوکبی، دانشجوی زندانی در ایران، با وجود وخامت وضعیت جسمانی خود هنوز اجازه درمان در خارج از زندان را نیافته است.
امید کوکبی، ۳۳ ساله اهل گنبد کاووس، مبتلا به سنگ کلیه و ناراحتی قلبی است و از مدتی پیش به درد شدید دندان نیز مبتلا شده است.

براي نجات سحر مهابادي متحدانه اقدام کنيم!

سحر مهابادي در جريان يک نزاع با همسرش در خيابان، در حالی که از سوي او موردحمله قرارگرفته و با چاقو تهديد به مرگ شد، در يک عکس العمل آني، به تعرض کننده يک چاقو زد و متأسفانه در این درگيري همسرش به قتل رسيد. سحر از اذيت و آزار مداوم همسرش در طول چند سالي که با او زندگي می‌کرد، حرف ميزند و حمله با چاقو در خيابان را نوک يک کوه يخ خشونت و بي حرمتي در اين رابطه و زندگي مشترک می‌داند.

دنباله مطالب : حقوق بشر - زنان - کارگران

گذار از ملّیت ایرانی به مدرنیته*

فاضل غیبی

در درازنای تاریخ ایرانشهر بسیاری از بنیادهای مدنیت جهانی در آثار اندیشمندان ایرانی بازتاب یافته اند. بازیابی این فرازها و نهادینه کردن آنها با هویت مدرن ایرانی به استواری هویت مدرن ایرانی کمک می کند. نمونه وار: در  "دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما بکاریم تا دیگران بخورند." پیوند میان نسل ها و پیمان برای حفظ محیط زیست را می توان بخوبی بازشناخت.  به همین منوال از "بنی آدم اعضای یکدیگرند" تا "میازار موری که دانه کش است" با بسیاری از مظاهر "جهان وطنی" روبروییم که ایران دوستی را به انسان دوستی بدل می سازد.

پروین، فروغ، سیمین و آیت الله

شکوه ميرزادگی

آیت الله خامنه ای، مثل همه ی دیکتاتورها، تشنه ی آن است که او را با انواع صفت های بزرگ و ارزشمند بستایند و از قدرت ها، بزرگی ها، خوبی ها و هنرهای او نام ببرند. در تاریخ کشورمان و در تاریخ کشورهای دیگر می توان ديد که دیکتاتورها چقدر دوست دارند تا از آنان به عنوان جنگجوی بزرگ، رهبر عاقل و اندیشمند، سخنران بی نظیر، و انواع آن چه که یک سیاستمدار و رهبر را با اهمیت می کنند نام برده شود.

گرامیداشت شکوه و شوکت سیمین در شعر و زندگی اش

غزال غزل‌های شعر فارسی، سیمین بهبهانی به جاودانگی پیوست. جسم خسته زنی که زندگی اش زیباترین سروده او بود، جهانِ پُر تب و تاب ما را واگذاشت و آرام گرفت. اما شعرش که زندگی بود، حضورش که عشق و مهربانی بود، کلامش که فریاد آزادیخواهی بود و همراهی اش که توان و شور برابرخواهی بود، همواره با ما خواهد ماند.

دنباله مطالب : تاریخی‌ - فرهنگ و هنر - محیط زیست

 
سرمقاله

متن کامل سخنرانی دوازدهم سپتامبر در پاریس

 "گذار به دموکراسی و ویژگی های بدیل"

پس از عرض سلام و خوشامد به حاضرین در این جلسه و سپاسگزاری از مجامع اسلامی ایرانیان که این نشست بحث آزاد را فراهم آورده است. با امتنان از آقایان مهران مصطفوی، شیدان وثیق و رضا علیجانی به عنوان دیگر سخنرانان این نشست.

در عنوان سخنرانی امروز سه واژه کلیدی: "گذار"، "دموکراسی" و "بدیل" حدود و ثغور گفتگوی ما را تعیین می کنند. واژگانی که در سال های اخیر به تواتر در ادبیات سیاسی ما ایرانیان رونق پیدا کرده است.

مقالات ویژه
معرفی کتاب

نظام حکومتی جمهوری اسلامی ایران

nezam hokoomati 01

موضوع این کتاب بررسی فرآیند تأسیس و تحول نظام حکومتی در جمهوری اسلامی است. انگیزۀ اصلی  مؤلف در پرداختن به این پژوهش بررسی کارکرد جنبش بنیادگرایانه ای است  که ادعا دارد بهترین پاسخگو به همۀ مشکلات و مسائل جوامع بشری نه تنها در ایران، بلکه در...

کردستان در بطن "مدرنیزاسیون" و انقلاب

kurdistan book 01

آیین شهروندی

ayin shahrvandi 01

معمولاً در كتابهای «تعلیمات مدنی» ساختار نهاد های سیاسی و گاه اداری مملكت را برای نوجوانان توضیح میدهند تا به هنگام ورود به جامعه از حقوق خود اطلاع كسب كرده باشند و از طرز ادارۀ مملكت آگاهی داشته باشند تا بتوانند در این مهم شرکت بجویند.برگشت به خانه