Untitled Document
پنجشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۲۹ اوت ۲۰۱۴
جامعه رنگین کمان در فیسبوک
پیشین : حقوق بشر، زنان، کارگران
پیشین : تاریخی‌، فرهنگ و هنر

en fr 01

۹۰ درصد جامعه کارگری ايران زير خط فقر زندگی
کارگران البرز شرقی برای پنجمین بار تجمع کردند
تجمع کارگران صدرا برای ۴ ماه حقوق عقب افتاده
کارگران کارخانه کشتی‏سازی صدرا دراعتراض به عدم پرداخت ۴ماه حقوقشان ورودی جزیره را بستند
آخرین وضعیت پرونده قضایی ۴ کارگر پتروشیمی رازی

خامنه ای، احمدی نژاد، روحانی، ویرانگران محیط زیست

jalal ijadi 04جلال ایجادی

هیچ امیدی به این دستگاه ولایت فقیهی نباید داشت، زیرا منافع تنگ نظرانه اقتصادی و سیاسی و دینی حاکمان در تضاد با منافع و مصالح زیستبوم ایران و سلامتی و شادمانی شهروندان جامعه است. مستبدان دینی حریص حاکم جز منافع کوتاه مدت شخصی و گروهی خود هیچ چیز دیگری را نمی بینند. آنان فاقد فرهنگ مسئول زیست محیطی هستند و فساد و شکمبارگی بیکران، آنها را کورکرده است.

حاشيه های دلشکن يک کنگره

اسماعیل نوری علا

esmail nooriala 01هفتهء پيش جريان برگزاری دومين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران در شهر بوخوم آلمان را گزارش کردم اما فرصت آن به دست نيامد تا به برخی از حاشيه های دلشکن آن نيز اشاره کنم. شايد اصلاً درست نباشد که به اين حاشيه ها اشاره کرد اما نظر برخی از دوستان و همکاران و هم انديشانم آن است که شايد با ارائهء توضيحاتی بتوان برخی نکات را روشن کرد. پس مطلب اين هفته را اختصاص می دهم به دو سه تا حاشيه که طعم شیرين يک کنگرهء را (که ارزيابی های مثبت بسياری را در پی داشت[1]) می تواند به کام زحمتکشان اش تلخ کند.

در آستانه نظم نوین جهانی

 

الکساندر دانتسکئی تر

جمه و یادآوریها: ا. م. شیری

pofiuz 01

واکنش دولتهای اروپائی نسبت به برقراری تحریمهای تلافی جویانه روسیه در پاسخ به اعمال محدودیتهای اروپا علیه فدراسیون روسیه، نه تنها بخاطر تأثیر روانی فرموله شده توسط اورماس پائت، وزیر خارجه استونی («فقط آمریکا و اتحادیه اروپا مجاز به مجازات پسران بد هستند. روسیه از چنین حقی برخوردار نیست»)، حتی بدلیل چشم انداز غم انگیز ناشی از این تحریمها برای اقتصاد بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا به شوک نزدیک بود(۱).

دربارپهلوی، جماران خمینی، هم پیمان درمصدق ستیزی

مازیارشکوری گیل چالان
  کودتای ننگین بیست و هشت مرداد علیه دولت ملی مرحوم دکتر مصدق همواره درمیان نیروهای سیاسی معتقد و مؤمن به استقلال و آزادی ایران و نیروهای سیاسی خط وابستگی به قدرت ها ودول بیگانه به مثل یک قبله نما ویا قطب نمای سیاسی عمل کرده است. البته اگرازصداقت عدول ننماییم باید اعتراف نماییم که درمیان شمارمخالفان مرحوم دکترمصدق، مخالفان صادق هم دیده میشوند که نه ازجهت کینه و عناد با رویکرد استقلال و آزادی ایران با گفتمان وعملکرد این مرد بزرگ به مخالفت برخواسته اند. بلکه این دست ازمخالفان مرحوم دکترصادقانه اما با برداشت وتحلیلی خطا با این گفتمان وعملکرد مرحوم پیراحمد آبادی به مخالفت برخواسته اند. از این روی احترام چنین افراد صادقی نزد ما واجب ومحفوظ می باشد.

شصت و یک سال پس از کودتا، بگذارعصایت بر گور گل کند

28 mordad 01
  فرزانه ابراهیم‌زاده
 سه‌بخش و روستا به‌نام احمدآباد از میان ده‌ها احمدآباد سراسر ایران، سهم تهران و حوالی آن شده است. از میان این سه، آن‌که از همه مشهورتر است در میان خطوط درهم‌پیچیده نقشه و راه‌ها، پنهان شده است. احمدآبادی که نامش با 10‌سال پایانی عمر مشهورترین ساکنش گره خورده است: احمدآباد مصدق. 

تعظیم در برابر حماسه آفرینان غزه

hadjseidjavadi 01
علی اصغر حاج سید حوادی
 
سکوت در مقابل جنایتی این چنین فاحش و بی پرده از سوی صهیونیزم اسرائیل بر مردم بی پناه و بی دفاع غزه خود یک جرم اخلاقی است و اما در یک کفه گذاشتن راکت های حماس با شلیک هزاران موشک و بمب و گلوله یکی از نیرومندترین آرتش های جهان از زمین و دریا و هوا به قول زنده یاد استفن هسل، روشن ضمیر یهودی تبار بر سر بزرگترین زندان یدون سقف جهان جرمی بزرگتر.

ایران، اسرائیل و اعراب: مساله امنیت ملی

reza parchizadeh 02رضا پر‌چی‌ زاده

 من درباره اسرائیل معمولا دست‌به‌عصا راه می‌روم، کمتر می‌گویم و کمتر می‌نویسم، به این دلیل که خوش ندارم برای جمهوری اسلامی– که از روز اولِ به وجود آمدنش اسرائیل‌ستیزیرا به نان شب و«اوجبواجبات» تبدیل کرده‌ و از قِبَلِ آن ضررها به ایران وارد آورده – خوراک درست کنم.

دنباله مطالب : سیاسی - اجتماعی - اقتصادی

اطلاعيه نهم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در ج. ا. در روند بیست و هفتمین اجلاس شورای حقوق بشر

 
un 01هم میهنان عزيز،
 از روز دوشنبه ۸سپتامبر ۲۰۱۴ (۱۷شهریور ۱۳۹۳) بیست و هفتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود و تا ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴(۴ مهر ۱۳۹۳) ادامه خواهد يافت. این نشست آخرین نشست قبل از دور دوم بررسی ادواری جهانی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی در اکتبر و نوامبر ۲۰۱۴ است که دور نخست آن در فوریه ۲۰۱۰ صورت گرفت.

پیرامون جنبش کارگری ایران و بایدها و نبایدهای تشکل یابی

آیت نیافر

بیش از یک دهه است که از تشکل های کارگری موجود می گذرد. در این دهه گذشته تحولات تشکل ها قابل چشمگیر بود. اینک باید نگاهی به گذشته داشته باشیم . آن را نقد کنیم تجربیاتمان را پالایش نماییم . نکات و موارد بازدارنده را از موارد پیش برنده جدا کنیم . سبک کار را نه امروز بلکه همیشه مورد توجه قراردهیم . در این باره " وبلاگ نشر کارگری ما " مدتی پیش ، باب نقدی بر سبک کار را آغاز نمود. اینک من هم در تائید این بحث و نظرات خودم را شرح می دهم .

در حمایت از اعتصاب کارگران معدن سنگ آهن بافق

 
در هشتمین روز از دور تازه kargaran-Bafgh، 9 نفر از کارگران همچنان در باز داشت بسر می برند، و این در حالی است که تجمع خانواده های بازداشت شدگان و تعداد زیادی از کارگران و مردم بافق در برابر فرمانداری  با خواست آزادی کارگران دستگیر شده، برای چهارمین روز متوالی همچنان ادامه دارد.

کودکان اهل سیستان و بلوچستان

 
خبرگزاری هرانا – شنبه صبح گروهی از ماموران که هویتشان تا کنون مشخص نشده است با حمله به چادرهای محل زندگی جمعی از کودکان کار اهل سیستان و بلوچستان و خانواده‌هایشان که عمدتا زباله‌گرد و نوازنده دوره‌گرد هستند، ضمن آتش‌زدن چادر‌ها و انتقال وسایل زندگی آنان به مکانی نامعلوم، تلاش کردند این خانواده‌ها را از تپه‌های شنی معادن شهر قدس (قلعه حسن‌خان) دور کنند.

اعتراض گروهی از بازماندگان هولوکاست به اسرائیل

بیش از سیصد یهودی که از هولوکاست جان سالم به دربرده‌اند یا از فرزندان و نوادگان نجات‌یافتگان از هولوکاست هستند، در نامه‌ای سرگشاده، حمله‌های اسرائیل به مردم فلسطین را یک "نسل‌کشی" خوانده‌اند. به گزارش بی بی سی این نامه به صورت آگهی در شماره روز شنبه، ۲۳ اوت، روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر شده است و امضاکنندگان آن از اسرائیل خواسته‌اند تا به محاصره غزه پایان دهد.آنها خواهان "طرد کامل" اسرائیل نیز شده‌اند، از حمایت مالی آمریکا از عملیات نظامی اسرائیل علیه غزه انتقاد کرده‌اند و در مجموع، کشورهای غربی را متهم کرده‌اند که مانع محکوم شدن اقدامات اسرائیل می‌شوند. در نامه آنها آمده است: "نسل‌کشی با سکوت جهان آغاز می‌شود."

حقوق بشر چیست و رعایت آن بر عهده کیست ؟

human.rights.01محسن دارائی

حقوقی است که به همه تعلق دارد،صرفاً چون بشر هستیم.به شیوه‌ای که طبیعتاً انتظار دارید با شما رفتار شود و سزاوار آن هستید.مثل حق آزاد زیستن ،حق بیان عقیده ،حق برابری با دیگران. حقوق زیادی وجود دارندو بیشتر آنها متعلق به گروههای خاصی‌ هستند،اما حقوق بشر تنها حقوقی است که قطعا در همه جا و در مورد همه صدق می‌کند یعنی‌ بچه ها،پیرها ، فقیرها،بسکتبلیستها،کارگران، معلمان،خواننده‌های راپ،آفریقائی ها،سرخپوستها،ابنیأی ها،مسیحی‌ ها،یهودیها،مسلمان ها،بی‌ دین ها،مادرن و پدران و همسایگانتان و شما،همگی‌ دقیقا حقوق یکسانی دارید.به عبارت دیگر حقوق بشر جهانی‌ است .اما یک سوال باقی‌ میماند که اینها چه هستند؟

دنباله مطالب : حقوق بشر - زنان - کارگران

مصاحبه با خسرو سیف دبیر حزب ملت ایران (۱۲)

- شما و دوستانتان در طول ۲۵ سال، از ۲۸ مرداد ۳۲ تا ۲۲ بهمن ۵۷ برای دست یافتن به آرمانهای ملی خود مبارزه کردید. امروز ۳۵ سال از سال ۵۷ می گذرد، آن آرمانها کجا رفت؟ آیا سرانجام به آن رسیدید؟

- مبارزه ما برای رسیدن به اهداف خود بطور مستمر ادامه داشته که شرح آن طولانی و در محدوده زمان کوتاه این مصاحبه نمی گنجد، باید در زمان مناسب به آن به پردازیم. ملی گراها برای دستیابی به آرمانهای خود باید راه طولانی را علی رغم توطئه ها و افت و خیزها طی نمایند و آنی از مبارزه غافل نشوند. 

مردی که یک میلیارد نفر را از گرسنگی نجات داد

 
کنت کوئین، دیپلمات پیشین آمریکا و رئیس کنونی بنیاد «جایزه جهانی غذا» رهسپار سفری ماجراجویانه به ایران شده است. به نوشته نشریه «دموین رجیستر» چاپ دموین مرکز ایالت آیوا، آقای کوئین روزهای سه‌‌شنبه و چهارشنبه در ایران خواهد بود تا در مراسم بزرگداشت نورمن بورلاگ، که از سوی انستیتوی پژوهش‌های بیوتکنولوژی کشاورزی ایران برگزار می شود، شرکت کند.

دریاچه آرال و دریاچه اورمیه

03سامان جهانپور

نزدیک به دو سال پیش شروع به خواندن اولین مقاله ی تحقیقی در مورد دریاچه آرال برادر بزرگتر دریاچه ی اورمیه کردم. مقاله ای جامع و کامل از سفیر سابق کشور ازبکستان در روسیه و وزیر اسبق امور خارجه ی کشور ازبکستان بختیار انوروویچ اسلاموف در مورد وضعیت اقتصادی و محیط زیستی کشور کازاک ائلی (قزاقستان)، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان قبل و بعد خشک شدن دریاچه آرال.این مقاله سرآغازی شد در مورد تحقیق من در مورد دریاچه اورمیه.

زاینده رود؛ مشکل امروز؛ مصیبت فردا

01 خسرو بندری

مسئله حقوق اب از زاینده رود به مشکلی جدی بین فعالین اجتمایی؛ مدیران و نمایندگان پنج استان اصفهان ؛ یزد ؛ مرکزی ؛ خوزستان و چهار محال وبختیاری مبدل شده و همزمان نگرانی های بنیادی زیست محیطی را موجب شده است . مقسم اصلی اب اما رشته کوههای زاگرس مرکزی و ظرفیت ابی دشت های پائین دست و شرایط طبیعی منطقه است که کمتر ویا میتوان گفت اصلا به ان توجه نشده حال انکه برآمد رشته کوههای زاگرس دو اقلیم شرق وغرب خود رااز هم جدا کرده وظرفیت های طبیعی متفاوتی را ایجاد نموده است

«بهشت» زیر پای مادران است؟!

bahram rahmani 02بهرام رحمانی

 مذاهب به ویژه اسلام، مدعی ست که «بهشت» زیر پای مادران است در حالی که در حاکمیت های اسلامی، انسان ها و فرزندان و دیگر عزیزان بی گناه و بی دفاع همین مادران سلاخی می شوند. در بیش از سی و پنج سال حاکمیت جمهوری ایران، صدها هزار مادر فرزندان خود را به دلایل مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی از دست داده اند و داغدارند؟ دین و مذهب و بهشت و جهنم خرافه هایی هستند که به مرور زمان ساخته شده اند و توسط حاکمان بازتولید شده اند.

دنباله مطالب : تاریخی‌ - فرهنگ و هنر - محیط زیست

 
سرمقاله

سونامی ارتجاع در خاورمیانه

farhang ghassemi 01در نوشته های گوناگون از جمله مقاله " ملیت ایرانی " گفته بودم تغییراتی در وضعیت خاور میانه در کار است. با حوادث غزه و داعش به نظر میآید که بخشی از این تغییرات شدت یافته باشد . اما قابل تصور نبود که به این شدت تفکرات ارتجاعی که مخالف با جامعه مدرن می‌باشند توانسته باشد نه تنها در خاورمیانه بلکه در بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی آمریکا رشد ‌نماید . برده‌داری به طور مشخص اعمال گردد و حقوق زنان به این شدت زیر پا گذارده شود جای ملایمت و انسانیت را آدمکشی بگیرد استدلال و مذاکره فدای زورگوئی و قدرت‌نمایی گردد.

مقالات ویژه
معرفی کتاب

نظام حکومتی جمهوری اسلامی ایران

nezam hokoomati 01

موضوع این کتاب بررسی فرآیند تأسیس و تحول نظام حکومتی در جمهوری اسلامی است. انگیزۀ اصلی  مؤلف در پرداختن به این پژوهش بررسی کارکرد جنبش بنیادگرایانه ای است  که ادعا دارد بهترین پاسخگو به همۀ مشکلات و مسائل جوامع بشری نه تنها در ایران، بلکه در...

کردستان در بطن "مدرنیزاسیون" و انقلاب

kurdistan book 01

آیین شهروندی

ayin shahrvandi 01

معمولاً در كتابهای «تعلیمات مدنی» ساختار نهاد های سیاسی و گاه اداری مملكت را برای نوجوانان توضیح میدهند تا به هنگام ورود به جامعه از حقوق خود اطلاع كسب كرده باشند و از طرز ادارۀ مملكت آگاهی داشته باشند تا بتوانند در این مهم شرکت بجویند.برگشت به خانه