Untitled Document
يكشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ - ۲ مارس ۲۰۱۵
همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران

 

 

محمود راسخ افشار چشم از جهان فرو بست، یادش جاوید و گرامی باد

 

محمود راسخ افشاریکی دیگر از مبارزانو طرف‌داران آزادی، دموکراسی، استقلالوعدالت اجتماعی ایران روز سه شنبه  ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۳ برابر با سوم فوریه  ۲۰۱۵چشم از جهان فرو بست.

در تاریخ مبارزات سیاسی معاصر ایران محمود راسخ افشار در زمره آن دسته از طرفدارانمصدق و نهضت ملیمحسوب می شود کهبا توجه به خصایل و ویژگی‌هایجامعه ایرانبه سوسیالیسم اعتقاد پیدا کرده بود.به همین جهت در خلال بیش ازپنجاه سال کنشگری سیاسی و اجتماعی نه تنها مبارزات خود را با اعتقادی استواربه اصولآزادی ودموکراسی واستقلال وعلیه دیکتاتوری شاهنشاهی واستبداد ولایت فقیهی دنبال کرد بلکه همواره با جدیت تمامبرای احیا حقوق زحمتکشان و کارگران تلاش نمود.

اوتا آخر عمرش  در بوته اندیشه وعمل نشان دادکهطرفدار بی‌قید وشرط گذار ازجمهوری اسلامی با اتکا به نیروی مردماست ودر این راه مماشات نکرد.

 او جمهوریخواهی اصیل، از نظر اجتماعی رادیکال و از نظر سیاسی ترقیخواه واز نظر اقتصادی عدالت طلب بود که با صراحت و بدونکوچک‌ترین تزلزلیاز آرمان های ملی و مترقی و فرهنگ ایرانی دفاع می کرد.


مطالب پیشین

جامعه رنگین کمان در فیسبوک
پیشین : سیاسی، اجتماعی، اقتصادی
درتکاپوی پاسخ به پرسشهای جاری، برنامه پویش

رفراندم و نظام ولائی ؛ طنز تلخی که " مرغ پخته " را هم به خنده وا میدارد

شروط و موانع آلترناتيو سازی

در سی و ششمین سا لگرد انقلاب، این مملکت مالِ کیست؟

وحدت چپ یا همزیستی چپ

دست از این همه اعدام بردارید و توبه کنید

آقای رضا پهلوی، اگر خیرت نمی رسد، شر مرسان

خودکامگی در اوجی تازه!

رفراندم و نظام ولائی ؛ طنز تلخی که " مرغ پخته " را هم به خنده وا میدارد

درخواست انجمن صنفی معلمان ایران برای تجمع اعتراضی فرهنگیان

قدرشناسی مسعود رجوی یا انتقام کشی؟ (3)

مذهب شیعه، ریشه ازخود بیگانگی ایرانیان - بخش ششم

قدر شناسی مسعود رجوی یا...؟ (1)

دولت پاینده ی عشق، به مناسبت روز جهانی عشق

آلترناتيو های ديروز و امروز و فردا

36 سال پس از انقلاب در انتظار چه هستیم؟ نامه ای سرگشاده به اپوزیسیون حکومت جمهوری اسلامی

پیام مجامع اسلامی ایرنیان به مناسبت سالروز انقلاب دروان ساز مردم ایران در سال 57

نگاهی به استراتژی چپ در ایران

20 تغییر که انقلاب حاصل آنها شدپیام بمناسبت 22 بهمن، سال‌روز انقلاب بزرگ ایران

نئولیبرالیسم اقتصادی و سازمان تجارت جهانی

تابوی سفر به ایران

دولت‌ها از مجازات اعدام به‌عنوان ابزاری برای ایجاد ارعاب استفاده می‌کنند

جاسوسی‌پروری مجلس شورای اسلامی علیه کارگران افغانی!

ناکجاآباد مرگ

جامعه ایران و انقلابی دیگر

«اسلام ناب محمدی»

منافع ملی؛ ابهامات و خطرات

درگذشت محمود راسخ افشار

نبرد با بنیادگرائی سرمایه سالار

رابطه دولت لائیک با دین؟

آزادی بیان از نظر قانونی و جامعه شناسی محدودیت ندارد

ریچارد کاتم، حلقه اتصال آمریکا با انقلاب ایران

با محاکمه رحیمی، دعواهای جناح‌های درونی حکومت اسلامی بالا گرفته است!

25 بهمن 98 ؛ اولین نافرمانی مدنی مردم ایران « بخش اول »

آموزگار آزادی ما

معناهای کاربردی واژهء «سکولار»

موتزارت يا مرتضی؟ امر به معروف و نهی از منکر از نوعی ديگر،

فساد در آسيب‌شناسیِ فساد روحانی!

سیاستِ سرزمینِ سوخته

طلب مرگ بس است. زنده باد آزادی!

نامه مضحک سیدعلی خامنه‌ای سردمدار حکومت جهل و جنایت و ترور اسلامی به جوانان غربی!

اسلام هراسی چیزی ابداعی نیست؛ بخشی از خود دین اسلام است

فاشیسم زاپاسی که در راه است

در اين سالگرد نقره ای

درگیری در مجلس وحوش اسلامی و غارتگران اموال عمومی جامعه و پز صادق زیباکلام!

مذهب شیعه، ریشه ازخود بیگانگی ایرانیان بخش پنجم

پیشین : حقوق بشر، زنان، کارگران

en fr 01

اخباروگزارشات کارگری8اسفند1393
اخباروگزارشات کارگری7اسفند1393
اخباروگزارشات کارگری6اسفند1393

نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به ریاست جمهوری

تjebheh melli 01وفیق درسیاست خارجی است،هیچ تغییرمحسوسی حاصل نگردیده ، وفشاربرگروه های سیاسی و محدودیت روزنامه هاوسرکوب دگراندیشان واعدام ها به همان روال قبلی ادامه دارد . ولی به هرصورت مذاکرات باکشورهای5+1 راتاجائی حساس پیش برده اید،که این پیشرفت میتواندبه یک توافق قطعی وپایدار و آبرومندانه منتهی شود.ودرنتیجه بارفع تحریم ها ازکشور و آزادشدن دارائی های ملی ازانسداد و پیداشدن بازارهای جدید مانندبازار فروش گازبه اروپا و جلب سرمایه گذاری های خارجی ، اقتصادملی رمقی گرفته ومفری پیداشود تامردمی که زیربارفسادهای باورنکردنی ومشکلات اقتصادی

قتل فجیع «اوزگه جان اصلان» و سوء‍استفاده دولت ترکیه

bahram rahmani 01بهرام رحمانی

براساس گزارش رسانه‌های ترک‌زبان، یک دختر 20 ساله دانشجو به‌نام «اوزگه جان اصلان» در یک مینی‌بوس با حمله راننده و دو مرد دیگر روبه‌رو شد که مهاجمان پس از ضرب و شتم این دختر پیکر بی جان او را به آتش کشیدند سپس در حاشیه رودخانه‌ای رها کردند.

شرايط موافق و ناموافق استقرار سکولاريسم در ايران

esmail nooriala 02 اسماعیل نوری علا

 عموماً، در حکومت های ايرانی پيش از اسلام از يکسو، و حکومت های اسلام سنی، از سوی ديگر، بجای پرداختن به «جدا نگاه داشتن نهاد سازمان يافتهء دين از نهاد حکومت» کوشيده شده که «نهاد دين» استقلال نداشته و در درون نهاد حکومت بوجود يابد و همواره در زير سايهء نهاد حکومت سازمان يابد و همواره تحت سلطهء حکومت باشد.

چرا چنین شد؟

houshang.kordestani  هوشنگ کردستانی

«در هر شکستی راز پیروزی توان دیدن»

  پس از سی و شش سال كه از استقرار جمهوری اسلامی مى‌گذرد، دیگر مردم گرفتار در چنبره استبداد مذهبی در پی یافتن مقصرانى كه در اثر اشتباه‌های خود ،موجب استقرار نظام مطلقه فَقيه  شدند، نيستند بلكه آنچه طيف وسيعى از ملت خواستار است  یافتن راه‌کار رهایی و  آزادى است.  با اين وصف از آنجا كه هر شكستى به شرط آنكه تجزيه و تحليل و بررسى شود، آموزنده است و بدون باز نگرى رخدادهاى پيشين

همبستگی با ملت ها، سنت ها و عقاید

behnamchengani 02 بهنام  چنگائی

 آیا گزاف است اگر بگوئیم: هویت، کیفیت و اشکال متنوع تاریخ تمدن نوع بشر و تحول زمینی اجتماعی جهانی او، پیگیر و پیوسته، تنها از مجرای مادی نیاز بوده که گذر کرده و به ضرورت تغییر وعینی کردن اندیشه های انسانی دیروزی و امروزی این روند انجامیده است؟ روندی که در آینده نیز با وجود همه ی اوج فرودهای فراوانش اما، همیشه می تواند بیرون از اراده ی متعصب (افرادِ خبره ی) این و یا آن گرایش (سنتی ناسیونالیستی شونیستی) و این یا آن ایست کنترل دولت های خودکامه، این یا آن توقفگاه های ارتجاع و یا استبداد هایِ مذهبی ـ ایدلوژیک قطعا راهش پیدا کند و ادامه خواهد داد 

آن‌ها دوستان ما بودند

unnamed copyآندره کنت اسپونويل*مترجم : م. سحر

«آن‌ها دوستان ما بودند ...»  دوستی که اين جمله را به من می‌گفت، شخصاً هيچ يک از کارکنان شارلی ابدو را نمی‌شناخت. من هم همينطور هيچ يک از آنان را پيش از اين نمی‌شناختم. با اين وجود، آن‌ها روزگار درازی همراهان ما بودند (تا آنجا که به کابو و ولينسکی مربوط می‌شود از دوران نوجوانی ما) و آنهم با چه شيوهء خوش طبعانه و با لطفی. گويی از آشنايان نزديک ما شده بودند.

معرفی کتاب: "تلاش برای استقلال "

abdolkaril anvariبالاخره پس از مدتها گرفتاری و معطلی کتاب خاطرات سیاسی عبدالکریم انواری تحت عنوان "تلاش برای استقلال " در لندن منتشر شد.

 عبدالکریم انواری یکی از برجسته‌ ترین حقوق‌دانان و از اعضای فعال جبهه ملی ایران است که به دنبال تکفیرجبهه ملی مجبور به ترک میهن شد و زندگی سیاسی خود را در خارج از کشور با استقلال و آزادی تمام و با اتکا به راه  و روش محمد مصدق ادامه داد و هر وقت لازم بود از بیان کلام حق خودداری نکرد. این کتاب به غایت در همین راستاست. فرهنگ قاسمی

درتکاپوی پاسخ به پرسشهای جاری، برنامه پویش

سیروس ملکوتی- مهرداد فتحی

رفراندم و نظام ولائی ؛ طنز تلخی که " مرغ پخته " را هم به خنده وا میدارد

Khademiمحمود خادمی

در بخش نخست این مقاله در مورد ماهیت استبدادیِ نظام دینی و مغابرت آن با رأی و نظر مردم و برگزاری هر نوع رفراندم و همچنین الگوی حکومتی نظام که بر اساس " بیعت " و " انتصاب " استوار است و نه انتخابات و رفراندم توضیحاتی نوشته و در آخر نیز به " شورای نگهبان " بعنوان اهرم پنهان ولی فقیه در عرصه سیاسی کشور و نقش آن در جلوگیری از برگزاری هر نوع انتخابات آزاد و ابراز رأی و نظر مردم ؛ نوشتم و ...... . اکنون ادامه مقاله

دنباله مطالب : سیاسی - اجتماعی - اقتصادی

زندانی سیاسی «آتنا فرقدانی»، هنرمند نقاش، فعال حقوق کودکان، به اعتصاب ادامه می دهم، حتی اگر بمیرم

آتنا فرقدانی روز گذشته در تماس تلفنی با وکیل و پدر و مادرش از آنها خواسته دیگر به ملاقات او نروند. او گفته علیرغم وضعیت بد جسمی، تا تحقق خواسته هایش و انتقال به زندان اوین، به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد. پدر و وکیل او در مصاحبه با “روز” وضعیت جسمی او را نگران کننده توصیف می‌کنند. بیش از ۱۱۶ فعال مدنی،

زنان، سرمایه داری، بنیادگرائی اسلامی

ناهید جعفرپور، بمناسبت 8 مارس روز جهانی زن

ما هم اکنون در جهانی پدر سالارانه و مملو از جنگ و خشونت و انهدام محیط زیست بسر می بریم. تکیه گاه کنونی این نظم اجتماعی جهانی و فرق آن با سرمایه داری پدرسالارانه سنتی، " جهانی سازی نئولیبرالی " بر کنترل جنسیتی ـ و سازماندهی سیستماتیک خشونت از طریق نظامیگری و جنگ و نابرابری تحت رهبری " نئولیبرالیسم" قرار دارد. بیان قدرتی این رهبریت، رقابت در خشونت و استثماربر علیه بشریت بخصوص زنان است.

جنبش کارگری ایران و نقش کارگران در ملی کردن صنایع نفت ایران

بهرام رحمانی

با فرا رسیدن بیست و نهم اسفند ماه، شصت و پنجمین سالگرد ملی شدن صنعت نفت ایران است. اما با گذشت 105 سال از اکتشاف طلای سیاه در چاه‌های مسجد سلیمان، نفت کماکان نقش تعیین کننده‌ای در اقتصاد ایران دارد و هم‌چنان سهم بزرگی از درآمد کشور حاصل از استخراج و صادرات نفت است.

بیانیه تشکلهای مستقل کارگری پیرامون تعیین حداقل مزد

ما کارگران با اتکا به قدرت اتحاد و همبستگی مان لحظه ای در دفاع از معیشت خود درنگ نخواهیم کرد.

امروز هر انسان شریف و منصفی بر این واقعیت غیر قابل انکار واقف است که میلیونها کارگر و انسان زحمتکش از کارگران صنایع بزرگ و کوچک تا معلمان و پرستاران و بازنشستگان در بدترین وضعیت معیشتی ممکن در تاریخ 50 ساله اخیر کشور قرار دارند، طوریکه بنا بر اذعان کارشناسان و نهادهای رسمی حکومتی در حال حاضر زندگی میلیونها خانواده کارگری به سه برابر زیر خط فقر سقوط کرده است و میوه و گوشت و لبنیات در حال برچیده شدن از سفره های خالی آنان است.

خانواده سامان نسیم از اجرای حکم اعدام او خبر داده اند

سامان رسول‌پور، روزنامه‌نگار ایرانی در گفتگویی با رادیوی بین المللی فرانسه گفت شب گذشته یکی از بستگان نزدیک سامان نسیم به او گفته است که حکم اعدام دیروز اجرا شده است.

آقای رسول پور با این حال تاکید کرد که خانواده سامان نسیم بدلیل این که « امیدوارند این خبر نادرست باشد و در عین حال به آنها هشدار داده شده که نباید خبررسانی بکنید» نمیتوانند این خبر را تائید بکنند اما به گفته آقای رسول پور، برادر سامان نسیم در گفتگو با کمال حسینی، روزنامه نگار در کردستان این خبر را تائید کرده است.

درحاشیه تحصن ده اسفند فرهنگیان – چون پرده بر افتد نه تو مانی و نه من

جواد لعل محمدی – فعال سیاسی فرهنگی

 هر چند که هفتاد من مثنوی نامه فرهنگیان مقبول طبع  حضرت سلطان ، امیر شهر ایران نیفتاد و ریش داران محترم مجلس آن را به نیم جو نخریدند و کام عده ای را تلخ و خلقی از این جماعت را ناآرام کردند ؛

خواهر سامان نسیم: ما از اعدام شدن یا نشدن سامان بی‌اطلاع هستیم

کمپین زندانیان سیاسی و مدنی در گزارشی که منتشر کرده است اعلام کرده سامان نسیم صبح روز پنجشنبه ۳۰ بهمن‌ماه در زندان ارومیه اعدام شده است.

این در حالی است که هیچ کدام از رسانه‌ها و مقامات رسمی جمهوری اسلامی خبر اعدام سامان نسیم را به صورت رسمی اعلام نکرده‌اند و در عین حال خبری از اجرا نشدن حکم اعدام وی نداده‌اند.

نابع خبری تائمید نشده‌ای به همان شیوه از اجرای حکم اعدام خبر می‌دهند و در عین حال بسیاری از منابع خبری تائید نشده از اعدام نشدن سامان خبر می‌دهند.

ابهام در مورد سرنوشت سامان نسيم و پنج فعال سياسي منتقل شده از زندان اروميه!

ابهام در مورد سرنوشت سامان نسيم و پنج فعال سياسي منتقل شده از زندان اروميه!

امروز پنج‌شنبه صبح زود طبق خبري که به وکيل سامان داده بودند، قرار بود سامان نسيم را اعدام کنند. اعتراضات گسترده جهاني باعث شد جمهوري اسلامي ايران امروز سامان را اعدام نکند؛ اما عدم وجود تماس با خانواده در روزی که احتمال اعدام سامان وجود داشت و ابهام در مورد محل نگهداري او سایه‌ای از نگراني و شک و ترديد در مورد سرنوشت سامان ايجاد کرده است.

علی و حبیب افشاری دو برادر را باهم در یک روز اعدام کردند

علی و حبیب افشاری دو برادر را باهم در یک روز اعدام کردند!

روز جمعه 1 اسفندماه از سوی وزارت اطلاعات به خانواده افشاری اعلام کرده‌اند این دو زندانی سیاسی، علی افشاری و حبیب‌الله افشاری صبح روز پنجشنبه به دار آویخته شدند.

مرکز خبری ICAE: طی دو روز گذشته شش زندانی سیاسی محکوم به اعدام به مکان نامعلومی منتقل شدند که صبح امروز خبر قطعی اعدام دو زندانی سیاسی اعلام شد.

ساعت ۶ صبح روز پنج‌شنبه به وقت اروپا، هنوز خبري از سامان نسيم نيست!

 

به خانواده نگران سامان نمی‌گویند با او چه کرده‌اند؟

برادر سامان گفته است که به همراه بستگانش تا ساعت ۸ صبح ايران جلوي در زندان بوده‌اند ولي کسي پاسخگوي آن‌ها نيست مسئولان نگهباني زندان به او گفته‌اند ما از اجراي حکم خبر نداريم برويد از دادگاه سؤال کنيد الآن خانواده سامان در راه دادگاه هستند.

دنباله مطالب : حقوق بشر - زنان - کارگران

کوبانی ادبیات و هنر مقاومت نوین*

به کوشش عباس سماکار و بهرام رحمانی

مقاومت زنان و مردان کوبانی، در برابر ایلغارِ وحشتناک­ترین جنایت­کاران تاریک­اندیش جهان، زیرِ مجموعه­ای به نامِ داعش، سرنوشتِ فردای به ویژه زن را در خاورمیانه رقم زده است. مبارزات این مردمان با کشمکش­هایی در میانِ دولت­های منطقه همراه بوده است، که سیاست­های یک بام و دو هوای اغلب آن­ها را آشکارا در برابرِ نگاهِ مردمانِ جهان قرار داده است. 

جلسه در پاریس نوگرائی تاریخی در چامعه و فرهنگ انجمن زیست بوم

جلسه در پاریس نوگرائی تاریخی در چامعه و فرهنگ انجمن زیست بوم 

انتشارات خاوران – کارگروه فرهنگی قُقنوس (انجمن جمهوریخواهان ایران – پاریس)

 در آستانه هشت مارس روز جهانی زن، «دیدار و گفتگو با اهل قلم» به شریفه بنی‌هاشمی، نویسنده، بازیگر و کنشگر اجتماعی اختصاص دارد.

... بهمنِ بیدادگر !

 maghsadi reza 02    رضا مقصدی

 باز ، تو باز آمدی

ظلمتِ آن خاک وُ خِشت !
باز، نمی خواهمت
بهمنِ خونین سرشت !

تحریف تاریخ!

dr.mansur bayatzadeh-ois-5منصور بیات زاده  

چرا دکتر امیرپیشداد و دکترمحمدعلی همایون کاتوزیان طی «ويرایش» کتاب

«برخورد عقاید و آرا» خليل ملکی، دست به تحریف تاریخ زده اند؟!

درتاریخ ٨ تا ١٠ بهمن ماه امسال (١٣٩٣) نوشته ای درباره خلیل ملکی تحت عنوان «"ترور شخصیت" نافرجام»؛ از طریق چندین سایت اینترنتی منتشرشد که برخی از اطلاعات تاریخی مندرج در آن نوشته غلط و در واقع تحریف تاریخ می باشند.

از جمله در آن نوشته می خوانیم:

دنباله مطالب : تاریخی‌ - فرهنگ و هنر - محیط زیست

 
خاطرات سیاسی ابوالفضل قاسمی

حزب ایران برای ما هزار بار از حزب توده خطرناک‌تر است.

 برخی از مناقشات حزب ایران و حزب توده در شهرستان درگز در سال های بیست 

papa ag

ابوالفضل قاسمی مورخ،نویسنده الیگارشی یا خاندان‌های حکومتگر در ایران، دبیرکل حزب ایران و عضو هیئت اجرایی و شورایعالی جبهه ملی ایران

حزب ایران متهم به اندیشه اشتراکی و تحریک دهقانان به دفاع از حقوق خود و مبارزه با دستگاه‌های انتظامی شد. شهربانی و ژاندارمری استان بطور جدی خواست که تکلیف این حزب در درگز باید روشن شود. حزب توده بگونه ظاهری و با تئوری از حقوق دهقانان و کارگران سخن می گفت، ولی همیشه مصالح "آستان قدس" را رعایت کرده مردم را علیه دولت و قوای انتظامی تحریک نکرده است. ولی این حزب در درگز در همه قریه‌ها و روستاها علیه ملاکین بزرگ و فئودال‌ها که حامی حکومت مرکزی هستند مردم را بر می انگیزاند. مقالات مسئولان و رهبران این حزب در روزنامه‌های مرکز بهترین سند محکومیت این حزب است. باید این حزب تعطیل شود.

سرمقاله

جمهوریت چیست و جمهوریخواه کیست ؟

فرهنگ قاسمی

farhang ghassemi 04 منظور از نظام جمهوری چیست؟ جمهوری اسلامی یک نوع آن است، در سودان نوع دیگر آن را مشاهده می‌کنیم، رژیم کره شمالی‌ نیز جمهوری است، سوریه با جمهوری موروثی اش شق دیگری از این نظام حکومتی می‌ باشد، استالین هم بر نظام جمهوری سوار بود، پل پوت هم جمهوریخواه بود، پینوشه هم با نظام جمهوری قدرت خود را تحمیل می کرد، در فرانسه، آلمان، ایتالیا، امریکا و کانادا هم نظام جمهوری بر قرار است.
از سو ی دیگر، در میان کشور های جهان جمهوری دیکتاتوری داریم، جمهوری دمکرتیک داریم، جمهوری شورایی داریم، جمهوری فدرال و جمهوری  مبتنی‌ بر دمکراسی‌  پارلمانی نیزداریم … کدامیک از این جمهوریِ ها برای جامعه بشری مناسب تراست؟
کوشش ما اینست تصویری از نظام جمهوریت وشهروند جمهوریخواه، آنطوری که در فلسفه و سیاست و در سیر تحول این دکترین آمده است ارائه دهیم و سرشت های جمهوریخواهی را در حد امکان بیان کنیم تا جمهوریخواهان واقعی‌ بداند با قبول اصل جمهوریخواهی چه وظأف و حقوقی خواهند داشت و چگونه باید از این ایده ال دفاع و برای استقرارش مبارزه کنند. همینطور شاید برخی‌ از مدعی های جمهوریخواهی حد و مرز خود را تشخیص داده و در رفتار سیاسی خود تجدید نظر نموده به عواقب عدول از این اصول بیندیشند.

مقالات ویژه
معرفی کتاب

کردستان در بطن "مدرنیزاسیون" و انقلاب

kurdistan book 01

آیین شهروندی

ayin shahrvandi 01

معمولاً در كتابهای «تعلیمات مدنی» ساختار نهاد های سیاسی و گاه اداری مملكت را برای نوجوانان توضیح میدهند تا به هنگام ورود به جامعه از حقوق خود اطلاع كسب كرده باشند و از طرز ادارۀ مملكت آگاهی داشته باشند تا بتوانند در این مهم شرکت بجویند.

جنبش انتخابات آزاد و حاکمیت ملت

souverainte_ghassemiاز: فرهنگ قاسمی

این کتاب دارای مقالاتی است در باب آزادی، دمکراسی، استقلال، لائیسته و جمهوریت و در رد بنیادی اندیشه ولایت فقیه و ابزار جکومتی آن یعنی جمهوری اسلامی. نگارنده از این تز دفاع می کند که اپوزیسیون می تواند در سایه همبستگی نیروهای خود در...برگشت به خانه