Untitled Document
يكشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۳۱ اوت ۲۰۱۵
جامعه رنگین کمان در فیسبوک
پیشین : سیاسی، اجتماعی، اقتصادی
وحدت اپوزیسیون و 28 مرداد

۲۸ مرداد روز سیاه تاریخ ایران

قسمتهائی از مصاحبه آقای جمال درودی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران با رادیو صدای آزادگان دررابطه با کودتای 28 مرداد

پیام جنبش جمهوری خواهان دموکرات و لائیک ایران به مناسبت ۷۰ سال فعالیت حزب دموکرات کردستان ایران

دوران پسا توافق ؛ وقت بر خاستن است « بخش اول »

سازش‌‌کاری حکومت اسلامی و آمریکا و سرکوب‌های داخلی، سیاست تازه‌ای نیست؟ (بخش یکم)

نواندیشان دینی، نقش سودمند یا زیان آور؟ عبدالکریم سروش (بخش پنجم)

سخنرانی پرویز دستمالچی در بیست و چهارمین سالگرد ترور شاپور بختیار

« اندیشه در بند »

هشدار باستانشناسان و نابودی عمدی میراث فرهنگی ایران

سی امین سالگرد اعدام ناخدا بهرام افضلی

هفتادمین سال‌گرد بمباران اتمی هیروشیما!

توافق اتمی؛ توافقی " فرا اتمی " است

برای حفظ نظام در تسلیم نامه ، ایران را تحت قیمومت در آورده اند /بخش ۱

علل، مضمون و پیامدهای توافق هسته ای وین

به مناسبت سالگرد انتقال مصدق به احمدآباد زندانی در تبعید

تانگوی اتمی اوباما با اونا!

شبه‌کودتا در ترکیه از نوع اردوغانی! (بخش یازدهم)

«تحریم های اقتصادی باید به طور کامل و هر چه سریعتر لغو شوند»

مصاحبه سارا سماوی با کوروش زعیم

چرا خامنه ای از این همه وقاحت ابائی ندارد؟

حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد از توافق هسته‌ای حکومت اسلامی ایران و گروه 5+1!

جامعه شناسی بازیگران و قرارداد اتمی

قتل‌عام جوانان سوسیالیست در ترکیه! (بخش نهم)

تحصن نسرین ستوده ؛ الگوئی برای گسترش " نا فرمانی مدنی "

نواندیشان دینی، نقش سودمند یا زیان آور؟ عبدالکریم سروش (بخش چهارم)

بحران هسته ای، توافق هسته ای و جشن مردمی

حکومت اسلامی و سپاه پاسداران آن عامل خشک‌شدن دریاچه‌ها و تالاب‌ها هستند!

در توافق وین ،هم خط قرمزهای امریکا رعایت شد و هم از همه خط قرمزهای رژیم ولایت فقیه عبور شد

رئیس مادام العمر هیئت اجرایی جبهه ملی ایران … !

جشن سر کشیدن جام زهر هسته‌ای در ایران!

نامه کورش زعیم به آقای دکتر حسن روحانی

بنی صدر: مسئولان امضای قراردادهای خائنانه چه کسانی هستند؟

رفسنجانی؛ مدیر پروژه گذار به جمهوری اسلامی پساخامنه‌ای نیرنگ بزرگ در راه است؟

کمونیست‌ها در دفاع از روژاوا، وظایف آگاهانه و داوطلبانه دارند! «جهان دیگری ممکن است»

چرا باید جمهوری اسلامی را سرنگون کرد؟

کجا هستیم؟ کجا می خواهیم برویم؟ چگونه برویم؟

نقش آقای ظریف کجا و نقش ظریف ما مردم کجا !

آزادی یا عدالت ؛ کدام یک مقدم اند ؟!

۹ افسانه درباره‌ی بحران یونان

پیشین : حقوق بشر، زنان، کارگران
پیشین : تاریخی‌، فرهنگ و هنر

en fr 01

سازش‌‌کاری حکومت اسلامی و آمریکا و سرکوب‌های داخلی، سیاست تازه‌ای نیست؟ (بخش دوم)

bahram rahmani 01بهرام رحمانی

در طول تاریخ روابط ایران و آمریکا پس از انقلاب، گاهی قدم‌هایی برای بهبود روابط دو طرف نیز برداشته شده‌ است که به دلایلی بی‌نتیجه ماند. اما ماجرای ایران - کنترا را شاید بتوان اولین مورد از این اقدامات دانست. دولت رونالد ریگان در دهه ۱۹۸۰، تلاش کرد تا با ایران که از ۸ سپتامبر ۱۹۸۰ درگیر جنگی سخت با عراق شده بود، رابطه برقرار کند. در سال ۱۹۸۵، دولت ریگان دلواپس دو موضوع مربوط به ایران بود: آزادی آمریکایی‌هایی که توسط شبه‌نظامیان اسلامی لبنان، که تحت حمایت ایران قرار داشتند، به گروگان گرفته شده بودند و دیگر این که آمریکا نگران بود در شرایطی که حال جسمی آیت‌الله روح‌الله خمینی رو به وخامت بود، امکان نفوذی در این کشور به دست نیاورده بود.

نواندیشان دینی، نقش سودمند یا زیان آور؟ (عبدالکریم سروش - بخش ششم)

jalal ijadi 01جلال ایجادی

نگاهی به نواندیشان دینی مانند عبدالکریم سروش و افکارشان نشان می دهد که نقش اینان در عرصه فکری برای جامعه ایران سودمند نبوده است. در کشور زیر سلطه استبداد مذهبی، نواندیشان شیعه پیشرفت خردگرایی را مختل نموده و با ترویج خرافات و دیدگاههای ضد علمی، مانع خودمختاری انسان و آزادی اندیشه و تفکر فلسفی شده اند. در بخش مربوط به آقای سروش در ابتدا به نقش مخرب ایشان در انقلاب فرهنگی دانشگاه برخورد شد، سپس به نقد تئوری او در باره دین صامت و معرفت دینی پرداخته شد  و در اینجا به نقد خرافه گویی در باره دین و نظر ضدعلمی ایشان در باره علم و طبیعت می پردازیم.   

دوران پسا توافق ؛ وقت بر خاستن است « بخش دوم و پایانی »

Khademi 1محمود خادمی

در بخش نخست مقاله در مورد بدتر شدن شرایط سیاسی و اقتصادی کشور ؛ بعد از توافق اتمی وین  توضیح دادم و همچنین به پیامدهای سیاسی این توافق از جمله به انزوا رفتن  و تضعیف و تخفیف موقعیت ولی فقیه و شدت گیری جنگ و دعوای باندها اشاره کردم و در آخر نیز در مورد بهبود اوضاع سیاسی ؛ اجتماعی جامعه نوشتم که بدلیل ماهیت ایدئولوژیک نظام ؛ امکان بهبودی در این زمینه وجود ندارد .

روز ۲۸ مرداد، روز آموختن نه سوختن

koorosh zaim 02کورش زعیم

شست و دو سال از روزی و رویدادی که سرنوشت ایران را برای بیش از شش دههعوض کرد می گذرد و ما هنوز به تکرار شرح مصیبت می پردازیم بی اینکه آموخته باشیم که چرا و چگونه، و بی اینکه نقش خودمان را به عنوان روشنفکران مدعی میهن دوستی و حتا شهروندان کشور زیر ذره بین قرار دهیم.شایسته نخبگان و روشنفکران ملی و هواداران مصدق بزرگ نیست

در ساگرد کودتای بیست و هشت مرداد

naser pakdaman 01 copyناصر پاكدامن

برای سالروز سی ام تیر هم در تهران نمانده بودم. تازه امتحانات سال دوم دانشكدة حقوق را تمام كرده بودیم و شمارة مخصوص دانشجویان ایران، ارگان سازمان دانشجویان ایران را كه درآورده بودیم راهی بابلسر شده بودم. یكی دو روز آخر تیر به آنجا رسیدم.

تبرئه ی آقای سعید مرتضوی جانستان سابق حکومت اسلامی!

mohammadali mehrasa 01محمد علی مهرآسا

قوه قضائیّه ایران که بهترین نام برایش «قوه سلاخیه» می باشد، باز هم چون این سی و چند سال دسته گل تازه دیگری برآب داد و قاضی مرتضوی سابق را که در زمان احمدی نژاد از پست قضا و دادگستری بیرون رفت و احمدی نژاد به پاداش قتلهایش او را مدیر عامل بیمه های اجتمای یعنی یکی از خرانه های پولی حکومت ولایت فقیه کرد، جرمهای مشهودش چنان زیاد بود که ناگزیر شدند دادگاهی اش کنند، تبرئه کرد!

در اعتراض به محکومیت مهندس کورش زعیم، هموند جبهه ملی ایران، به یک سال زندان

jebheh melli 01هموطنان گرامی،

چندی پیش مهندس کورش زعیم، فرد مبارزی که هیچ‌گاه جز آزادی، آبادی و سربلندی میهنش ایران دغدغه ای در دل و در سر ندارد و همواره خواهان حاکمیت ملت ایران از طریق انتخابات واقعاً آزاد است،

وحدت اپوزیسیون و 28 مرداد

005سام قندچی

سالهاست عده ای در اپوزیسیون ایران از روی حسن نیت می خواهند به اختلافهایی که بیش از 60 سال است در مورد ارزیابی از وقایع 28 مرداد 1332 وجود دارد، پایان دهند.  در سالهای پیشین می نوشتند که این 28 مرداد نظیر داستان عاشورا است و به همه می گفتند که درباره آن حرف نزنند. تازگی نیز عده ای می خواهند با لغت شناسی از اصطلاح کودتا که حتی آمریکا هم به آن اذعان دارد، صرفنطر شود و برای راضی

دنباله مطالب : سیاسی - اجتماعی - اقتصادی

نامه خانم باربارا لوخبیلر، معاون کمیسیون حقوق بشر و نماینده پارلمان اروپا از کشور آلمان

نگرانی من از سرنوشت صداهای معترضی است که صرفا با بیان صلح آمیز باورها و دیدگاه های خود در معرض خطر سرکوب قرار می گیرند. مایلم در همین رابطه توجه شما رابه موارد ذیل در ارتباط با زندانیان عقیدتی جلب نمایم:

حکم اعدام برای کارورزِ درمانِ جایگزین کاربردِ نگران کننده اعدام را در ایران به نمایش می گذارد

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل:

5 آگوست 2015 (14 مرداد 1394) ـ زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، امروز نگرانی خود را از صدور حکم اعدام برای محمد علی طاهری، بنیانگذار جنبشی عرفانی، نویسنده و کارورزِ نظریه های طبِ جایگزین مورد استفاده درایران و خارج ابراز کرد. دادگاه انقلاب طاهری را روز شنبه (1 آگوست 2015) به اتهام فساد بر روی زمین به اعدام محکوم کرد.

کانون مدافعان حقوق بشر (DHRC) و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI)

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، کانون مدافعان حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران اقدام دیپلمات های اروپایی، از جمله معاون صدراعظم آلمان زیگمار گابریل، نماینده عالی اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی و وزیر خارجه فرانسه لورن فابیوس را در شتاب به دیدار از ایران و تصمیم به نادیده گرفتن حقوق بشر و از جمله اعدام های مداوم و اعدام های غیرقانونی در پیشِ چند محکوم نوجوان را محکوم کردند.

اعتراض به حضور ساواک در بی بی سی

اعتراض به حضور ساواک در بی بی سی 

• اصغر ایزدی زندانی سیاسی سرشناس شکنجه شده ی دوران شاه، در نامه ی سرگشاده ای به مسئول برنامه ی پرگار بی بی سی به حضور سرشکنجه گر ساواک در این برنامه اعتراض کرد ...

حمله دولت ترکیه به مخالفین و بمباران هوایی مواضع پ.ک.ک و داعش! (بخش دهم)

bahram rahmani 01بهرام رحمانی

بسیاری از تحیل‌گران و کسانی که وقایع ترکیه را تعقیب و تحلیل می‌کنند به این مسئله واقف بودند و حتی هشدار هم داده بودند که حزب حاکم عدالت و توسعه اسلامی ترکیه و رجب طیب اردوغان رییس جمهوری این کشور، به دلیل این که در انتخابات اخیر شکست خورده‌اند، همواره به دنبال طرح‌ها و پیاده‌کردن سناریوهای سیاهی در داخل مرزهای ترکیه  و خارج از آن هستند.

برنامه نظارت آزار مداوم قضایی علیه خانم نرگس محمدی را به شدت محکوم می کند

پاریس ـ ژنو، 10 ژوئیه 2015 ( 19تیر  1394) ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH و «سازمان جهانی مبارزهبا شکنجه» (OMCT است، نگرانی شدید خود را از فشارهای وارد شده بر مدافع حقوق بشر خانم نرگس محمدی که در حبس خودسرانه در ایران به سر می برد، محکوم می کند.

غیبت حقوق بشر از میز مذاکره خطای سیاسی است

با توجه به توافق مورد انتظار در معامله هسته ای بین گروه 5+1 با ایران، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از قصور از هر گونه اشاره ای به حقوق بشر در این مذاکرات به شدت نگران است. این قصور با وجود این رخ داده است

کمپین تاندر کلپ معلمان کانادا برای آزادی اسماعیل عبدی

ائتلافی ازاتحادیه ها،فدراسیونها و انجمن های معلمان کانادا به نمایندگیاز نیم میلیونکارکنان آموزش و پرورشدر کانادا، با هماهنگی فدراسیون معلمان کانادا، علاوه بر نامه های اعتراضی مختلف به مقامات جمهوری اسلامی ایران،

درخواست فدراسیون جهانی "آموزش بین الملل" برای آزادی فوری اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران

ما از این دیدگاه برخورداریم که بازداشت آقای عبدی و تلاش شما برای جلوگیری از او برای حضور در کنگره جهانی ما نشان دهنده نقض کنوانسیون های مختلف حقوق بشر بین المللی، از جمله میثاقهای حمایت از آزادی بیان و تشکل، و همچنین حق مسافرت، می باشد. ما همچنین از این دیدگاه برخورداریم که با جلوگیری از شرکت نماینده کنگره EI در جلسه هیأت حکام ما، شما مانع عملکرد دموکراتیک سازمان بین المللی ما نیز شده اید. ما از دبیر کل سازمان ملل متحد، مدیر کل سازمان بین المللی کار و مدیر کل یونسکو برای تماس با دولت شما در این مورد درخواست کرده ایم.

اعتراض به سرکوب کارگران و حقوق کارگری توسط جمهوری اسلامی ایران: واکنش، اقدامات و توجیهات سازمان جهانی کار

گزارش اتحاد بین المللی:
 
  طبق معمول هر ساله، در آستانه صد وچهارمین اجلاس سازمان جهانی کار (کنفرانس بین المللی کار)، "گزارش کمیته متخصصین بر اجرای کنوانسیونها و توصیه نامه ها" توسط این سازمان در دو بخش مجزا منتشر شد. در گزارش شماره یک که نزدیک به ۶۰۰ صفحه  است تنها دو گزارش از چگونگی اجرای مقاوله نامه های این سازمان در ایران وجود دارد:  کنوانسیون (مقاوله نامه) ۱۱۱ در مورد تبعیض در اشتغال که در رابطه با ایران به مسئله تبعیض علیه زنان و "اقلیت های ملی و مذهبی" پرداخته است؛

پانزدهمین گردهمایی پاریس در پشتیبانی از حقوق دگراندیشان در ایران و همبستگی با نسرین ستوده و یارانش

به دعوت سه نهاد دموکراتیک و حقوق بشری ایرانی، پانزدهمین گردهمایی‌ برای پشتیبانی از نسرین ستوده  و حقوق دگراندیشان، یکشنبه 28 ژوئن  2015 در میدان سن‌میشل، در مرکز پاریس برگزار شد.

پیش از گردهمایی، خبر شادی‌بخش شکسته شدن حکم محرومیت نسرین ستوده از وکالت به مدت سه سال و پایان موفقیت آمیز تحصن در برابر کانون وکلا، اعلام شده بود. به این دلیل پانزدهمین گردهمایی دفاع از حقوق دگراندیشان در پاریس با اعلام این خبر و با شادباش به حاضران و همه کسانی که در این مبارزه شهروندی شرکت داشتند شروع شد و یادآوری شد که این پیروزی نتیجه پایداری نسرین ستوده و یارانش بر حق‌خواهی و بهره وری آنها از همبستگی مردمی می‌باشد.

صدها هزار نفر در ایران با پیامدهای ناگوار زندانی شدن عضو خانواده مواجه هستند

 

معاون اول رئیس قوه قضائیه روز یک شنبه ٢٧ ژوئن اعلام داشت که مواد مخدر عامل زندانی شدن ٧٠ درصد زندانیان کشوراست. غلامحسین محسنی اژه‌ای گفته است بیش از هجده سال است که مسئولیت تأسیس اردوگاه برای نگهداری معتادان و مجرمان مربوط به مواد مخدر به ستاد مواد مخدر سپرده شده اما هنوز هیچ اقدامی دراین زمینه انجام نشده است.

ضرورت اقدامات فوری علیه شدت یابی سرکوب معلمان در ایران

 
معلمان همچون بخشهای دیگر طبقه کارگر ایران از حق اعتصاب و ایجاد تشکل های مستقل خود تحت حاکمیت سرمایه داری جمهوری اسلامی محروم هستند و اعتراضات آنها با فشارهای امنیتی و برخورد نیروهای انتظامی و دستگیری فعالین و نمایندگان آنها روبرو می شود.
معلمان در ایران همانند سایر هم طبقه ای های خود با دستمزد چند برابر زیر خط  فقر زندگی می کنند؛ تعداد بسیاری از معلمان بصورت پیمانی و نیمه وقت کار می کنند و دستمزد بسیار پایینی دریافت می کنند. افزایش دستمزدها، همسان سازی مشاغل، بیمه های درمانی معتبر، ایجاد مکان های تفریحی برای معلمان، بهبود ساختار آموزشی در ایران و جلوگیری از خصوصی سازی مدارس از جمله مطالبات معلمان است.

دنباله مطالب : حقوق بشر - زنان - کارگران

تولد است

shadi.saboji شادی سابُجی

در انتهاي کوچک دالان کاگلي، تولد است

يک مردِ مرد نوشته دو خطي ز ديوِ شهر

پاداش و سهم نوشته اش، ولي اما شهادت است

در انتهاي کوچک دالان کاگلي، تولد است

مجله بخارا با همکاری سفارت های ارمنستان، اکراین و گرجستان در تهران ، بنیاد فرهنگی ملت و نشر هویس شب سرگئی پاراجانف را برگزار می‎گند.

sergiسرگئی پاراجانف در سال ۱۹۲۴ میلادی در یک خانواده ارمنی در شهر تفلیس (تبلیسی امروزی) جمهوری گرجستان چشم به جهان گشود.. والدینش هر دو هنرپیشه بودند و پاراجانف در محیطی رشد کرد که مملو از زیبایی‌های هنری، تلاش‌های پیگیر و ماجراجویانه، تنوع فرهنگ، علاقه‌مندی مفرط به هنر و خاطره‌های فراموش ناشدنی بود.

در ۱۹۴۵ تحت نظر ایگور ساوچنکو با سینما و کارگردانی آشنا شد. 

نابودی دریاچه اورمیه زخمی عمیق بر پیکر آذربایجان

mohammad hossein yahyaeiمحمد حسین یحیایی

سال ها است که مردم ستمدیده آذربایجان مرگ تدریجی و عمدی دریاچه آذربایجان، این نگین گران بهای خود را با آه و افسوس و با دلی خونبار و غمناک نظاره می کننند، تخریب موقعیت دریاچه از سال های پایان جنگ ایران و عراق که با خواست و عناد گروهی مجنون از دو سو برای تثبیت قدرت آغاز و سال ها به درازا کشید و میلیارد ها ثروت ملی را بر باد داد، آغاز شد. در این سال ها نیرو های رزمی به پشت جبهه ها برگشته،

دنباله مطالب : تاریخی‌ - فرهنگ و هنر - محیط زیست

 
مقالات ویژه
بیانیه ها
سخنرانی در بارۀ جدائی دین و دولت در بروکسل
اطلاعیه کمیته ی هماهنگی شورای موقت سوسیالیست های چپ ایران
همدردی با دوست مبا رز آقای کامبیز قائم‌مقام
دعوت به مراسم بیست و چهارمین سالگرد قتل شاپور بختیار و سروش کتیبه
آیا توافقنامه وین و در مهار قرار دادن ایران امنیت ملی را به خطر انداخته است؟
کارزار دفاع از تشکیلات سراسری کارگری و مبارزات آزادیخواهانه زنان در ایران
هم میهنان، کارگران دلیر
شب بابا طاهر شنبه 9 خرداد 1394 ساعت 5عصر
حمله جنایتکارانه پ ک ک به نیروهای حزب دمکرات کردستان ایران محکوم است!
تهران – روابط عمومی جبهه ملی ایران
شب نویسندگان آلمانی زبان معاصر
​گرامی‌ باد روز جهانی‌ کارگر
بیانیه مجامع اسلامی ایرانیان به مناسبت روز جهانی کارگراول ماه مه 2015
تهران – جبهه ملی ایران
قطعنامه کمیته رهبری حزب حکمتیست - خط رسمی توافقات ایران و امریکا ریشه ها و دورنما
بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا وآمریکا
بیانیه مجامع اسلامی ایرانیان در رابطه با "تفاهم نامه" لوزان
توافقات هسته ای لوزان آغاز دوره ای دیگر
روزفرخنده ملی شدن نفت وجشن ملی نوروزمبارک باد
بیانیه مجامع اسلامی ایرانیان به مناسبت گرامیداشت روز جهانی زن
در سوگ گابريل صالحي
فردوسی به منزله پدر ملت ایرانست وهرگونه توهینی به اوتوهین به ملت ایران تلقی میشود
حمید قانونی ما هم رفت !
گردهمائی برای هوشنگ عیسی بیگلو
در برابر تاریکیها، خودسریها، سیاهیها، در برابر ناشکیبائی، تعصب، ظلمت،
معرفی کتاب

«چرا باید جمهوری اسلامی را سرنگون کرد؟»

به قلمِ رضا پرچیزاده 

بالاخره، پس از حدود دو سال، کتاب «چرا باید جمهوری اسلامی را سرنگون کرد؟ جستارهایی در پدیدارشناسی جمهوری اسلامی» به قلمِ نگارنده و به همت باشگاه ادبیات منتشر شد. ایده تدوین این کتاب بیش از دو سال پیش به ذهن رسید هنگامی که...

کردستان در بطن "مدرنیزاسیون" و انقلاب

kurdistan book 01

جنبش انتخابات آزاد و حاکمیت ملت

souverainte_ghassemiاز: فرهنگ قاسمی

این کتاب دارای مقالاتی است در باب آزادی، دمکراسی، استقلال، لائیسته و جمهوریت و در رد بنیادی اندیشه ولایت فقیه و ابزار جکومتی آن یعنی جمهوری اسلامی. نگارنده از این تز دفاع می کند که اپوزیسیون می تواند در سایه همبستگی نیروهای خود در...برگشت به خانه