Untitled Document
جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۳ - ۲۲ نوامبر ۲۰۱۴
همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران

داعش ارتجاعی و مقاومت کوبانی

در دهه‌های اخیر "کشتیبان را سیاستی دیگر" آمده است، نمایندگان سیاسی قدرت‌های بزرگ جهان بیش از هر زمان دیگر عوامل و دست نشاندگان صاحبان سرمایه بوده و منافع سرمایه داری را به حقوق ملت ها ترجیح داده اند.  این حکومت های دست نشانده و دلال که سیاست هاشان بر خرید کالای ساخت جهان سرمایه داری استوار است به بهانه ی تحریم ها تولیدات و تسلیحات کشورهای دیگر را به بهایی بسیار گزاف خریده و به هزینه ی ملت و کشور خود به مصرف می رسانند. متأسفانه اینان یعنی دلال ها و اربابان خارجی شان  به نام حقوق بشر و دموکراسی در امورداخلی کشورهای دیگر دخالت کرده فجایع انسانی ببار آورده اند و هنگامی که فضاحت سیاست های فاجعه بارشان آشکار می شود هیچ مرجع جهانی وجود ندارد که آنها را مورد استیضاح و موآخذه قراردهد تا شاید از تکرار آنچه که در دهه‌های گذشته در جهان و به ویژه در خاورمیانه به دست افرادی همچون جورج دبلیو بوش وهم پیمان‌های اروپایی‌اش انجام گرفت، کاسته شود.

امروز مردم جهان شاهد فاجعه ای دیگر در خاورمیانه هستند. درسال های اخیر قدرت‌های چپاول گری که حکومت های لیبی وعراق و سوریه را برای دست یافتن به ثروت‌های این کشورها تا دندان مسلح کرده بودند با سوار شدن بر جنبش‌های ضد دیکتاتوری این توده ها نهضت آنان را به بیراهه کشانیدند تا باز برگرده این ملت‌ها سوار‌شوند. امروز همان کشورها به همراه قدرت‌های ارتجاعی خاورمیانه‌ چون عربستان سعودی،اسرائیل، قطر، امارات و همچنین ترکیه دست در دست نیروی ارتجاعی، داعش را ساختند و پرداختند تا این پدیده جنایتکار با به بازی گرفتن باورهای دینی مردم پرچم دژخوئی و پلیدی را در بخشی از شهرهای خاورمیانه به اهتزاز درآورده و مردم بی گناه، از کودک تا سالخورده، از زن تا مرد را آواره و بی خانمان کند.


مطالب پیشین

جامعه رنگین کمان در فیسبوک
پیشین : سیاسی، اجتماعی، اقتصادی
درنگی بر معنای سوگ و تجمع های گسترده مردم به مناسبت مرگ مرتضی پاشائی!

گروگانهای امریکایی،”اناری” که آب آن نصیب امریکا شد و تلخی تفاله و ضایعات آن به مردم ایران رسید!

چرا مردم به جنبش بر نمی‌خیزند و چه باید کرد که به جنبش برخیزند؟

ده پرسش اساسی در میان ما پیرامون پروژه‌ی شکل‌دهی به تشکل بزرگ چپ

امام زمان در سلول مهدوی کنی!

دزد و کدخدای آبادی ما

مذهب شیعه، ریشه از خود بیگانگی ایرانیان بخش یکم

گفتگوی گزارشگران با بهرام رحمانی نویسنده و تحلیلگر سیاسی درباره کوبانی

مصاحبه با حمه الهمامی از کادر های رهبری حزب کارگر تونس در باره انتخابات تونس

نبرد حماسه آفرین کوبانی

روحانیت، امپریالیسم و سرقتِ نان ما

در خاورمیانه چه می گذرد ؟

19 آبان سالروز شهادت دکتر سید حسین فاطمی این اسطوره

"ما سه سال در این کشور حکومت کردیم و یک نفر از مخالفان خود را نکشتیم"

بمناسبت شصتمین سالگرد شهادت دکتر حسین فاطمی

آن استخوان ها متعلق به چه کسانی است؟

آمرین و عاملین اسیدپاشی

انتخابات میان دوره ای آمریکا و چرخش به راست!

دیروز، امروز وفردای جمهوریخواهان دمکرات و لاییک

بر بستره های وحدت چپ

در چند و چون سکولار نبودن امام حسين!

دعوت برای شرکت در همآیش ششم اتحاد جمهوریخواهان ایران

گزارش دو گردهمایی اعتراضی در پاریس

شکل دادن دشمن جدید

اوضاع خاورمیانه، بنیادگرایان اسلامی (داعش)، دولت های منطقه، امریکا واروپا

اکنون زنان تونس الگویی برای زنان ایران

حکومت اسلامی خود را برای کدام مقابله آماده می کند؟

داعش ؛ رجعتیِ اقتدار گرایانه به خلیفه گری و دوران شکوهِ امت

روز همبستگی جهانی با کوبانی و بر علیه خلافت اسلامی‌(isis)‌!

انسان، اسلام و آثارِ دروغ

پیشین : حقوق بشر، زنان، کارگران

en fr 01

اخباروگزارشات کارگری26آبان1393
اخباروگزارشات کارگری27آبان1393
اخباروگزارشات کارگری25آبان1393
خباروگزارشات کارگری24آبان1393
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران ـ آلمان-12.11.2014

مجمع عمومی سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران و کره را محکوم کرد

jrkبه گزارش خبرگزاری فرانسه از نيويورک، کميته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل روز سه ‌شنبه با تصويب قطعنامه پيشنهادی کانادا، نقض گسترده حقوق بشر در ايران را محکوم کرداين قطعنامه با ۷۸رأی موافق در برابر ۳۵رأی مخالف به تصويب رسيد. ۶۹کشور نيز به قطعنامه مزبور رأی ممتنع دادند.

بیانیه جنبش جمهوریخواهان دموکرات و لائیک ایران در مورد انتخابات تونس

jdl 01

ما در جنبش جمهوریخواهانِ دموکرات و لائیکِ ایران که در پشتیبانی از مبارزات مردمِ ایران برای  گذر از نظام جمهوری اسلامی در راستای ایجاد یک ایران آزاد، دموکراتیک و قانونمند در چارچوب یک ساختار جمهوری لائیک تلاش میکنیم،  پیشرفت های اخیر در عرصه دموکراسی را به مردم آزادیخواه تونس تبریک گفته و بر این اعتقاد هستیم که اکثریت مردم ایران نیز خواهان ایجاد یک دگرگونی بنیادی در ساختار سیاسی ایران و استقرار آزادیهایِ اساسی دموکراتیک برای مشارکت در امور جامعه و تعیین سرنوشت اجتماعی خود هستند.  

آه پرستو!

shadi.sabojiشادی سابُجی

تقديم به پرستو فروهر

آه پرستو!

چه شجاعانه

باز مي گردي به لانه ي غم

از سلسله گفتگوهای گزارشگران: گفتگو با تحلیل گر سیاسی تقی روزبه درباره کوبانی

jrkگزارشگران:

تغییر و تحولات سیاسی در منطقه خاورمیانه و جابجائی های سیاسی آن بویژه با هجوم وحشیانه داعش به شهر کوبانی و آوارگی بخش عظیم ساکنین این شهر و مقاومت زنان و مردان باقی مانده در برابر نیروهای مسلح داعش، امروز از موضوعات عمومی خبری است و خبرگزاری ها گزارشات لحظه به لحظه ای از موقعیت  نیروهای مقاومت و داعش در این شهر را به جهان مخابره می کنند.

اعلامیه جبهه ملی ایران اروپا و آمریکا: رژیم جمهوری اسلامی به زانو درآمد , زنان در ورزشگاه ها

jebheh melli 01

سرانجام پس از ۳۶ سال با فشار های فدراسیون جهانی والیبال و تلاش شیرزنان ایرانی در داخل و خارج ازکشور ,رژیم اسلامی مجبور شد به ورود زنان به ورزشگاه ها رضایت دهد.

گرامیداشت یاد بیدار غلامحسین ساعدی

gholamhossein.saaedi
با یاد همواره و همچنان پایدار غلامحسین ساعدی،  در  فرا رسیدن بیست و نهمین سالگرد درگذشت او، در  ساعت 15 روز شنبه اول آذر 1393 (22 نوامبر 2014) بر مزار این نویسندة بزرگ ایران  (گورستان پِرلاشِز، قطعۀ 85) گرد هم می آئیم.                                           همسر و دوستان

آزادی خواهی در اپوزیسیون؛ آوازی که خاموشی ندارد

shokooh mirzadegi 03شکوه ميرزادگی

این مطلب، که نوشتن اش تقریبا همزمان است با سی و ششمین سال سلطه ی جمهوری اسلامی بر ایران، با احترام و تحسین تقدیم می شود به تمامی افراد و گروه های اپوزیسیون حکومت اسلامی مسلط بر ایران، که با همه ی مشکلات و کمبودهایی که داشته اند، دمی از تلاش برای آزادی ایران و ایرانی باز نایستاده اند.

درنگی بر معنای سوگ و تجمع های گسترده مردم به مناسبت مرگ مرتضی پاشائی!

taghi.rouzbehتقی روزبه

تجمع های گسترده و خودجوش مردم در شهرهای گوناگون ایران به مناسبت سوگواری هنرمند30 ساله موسیقی پاپ  همه را غافلگیرکرد و توجه عمومی را به آنچه که در زیرپوست اوضاع به ظاهرآرام و جامعه تحت کنترل رژیم  می گذرد جلب کرد. پایوران جمهوری اسلامی با ادعای داشتن ثبات در منطقه ای پرآشوب، با آنکه در خفا نگران اند و کابوس وقوع "فتنه" دست از سرآنان برنمی دارد،

گروگانهای امریکایی،”اناری” که آب آن نصیب امریکا شد و تلخی تفاله و ضایعات آن به مردم ایران رسید!

jrkج.پاکنژاد

    اشغال سفارت امریکا و به گروگان گرفتن اعضای آن، نتایجی به بار آورد که خسارات ناشی از آن تا کنون گریبان ایران را رها نکرده است، از آنجا که در فرصت و نوشته ای کوتاه، نمی توان به همه پی آمد های شوم آن پرداخت،

چرا مردم به جنبش بر نمی‌خیزند و چه باید کرد که به جنبش برخیزند؟

banisadr 06 ابوالحسن بنی صدر

چرا مردم به جنبش بر نمی‌خیزند و چه باید کرد که به جنبش برخیزند؟ آیا در مقایسه با کشورهای اطراف، ایران از امنیت نسبی برخوردار است؟ پرسش ها از ایرانیان و پاسخ ها از ابوالحسن بنی صدر.

ده پرسش اساسی در میان ما پیرامون پروژه‌ی شکل‌دهی به تشکل بزرگ چپ

vassigh 03شیدان وثیق

پروژه‌ی «شکل‌دهی به تشکل بزرگ چپ» که «وحدت چپ» نیز می‌نامند، در پی انتشار فراخوانی مشترک در اردیبهشت 1392 و پس از چند کنفرانس که آخرین آن در این ماه برگزار شد، امروزه وارد فاز تبیین مشخص اشتراک‌ها و اختلاف‌های سیاسی و نظری خود شده است.

دنباله مطالب : سیاسی - اجتماعی - اقتصادی

«روحانی نقض حقوق‌بشر را توجیه نکند»

un 01 
علی فوتی

در گفت‌وگو با عبدالکریم لاهیجی، حقوق‌دان و فعال حقوق بشر

پس از ارائه دو گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد، بان کی مون و همچنین احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، روز گذشته کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، که تمام کشورهای عضو سازمان ملل را شامل می‌شود، 

تاکسي خبر کن تا کسي نيامده

shadi.sabojiشادی سابُجی

انفرادي

صبح

هشتصد قدم

کشف محل دفن دو زندانی سیاسی اعدام شده توسط مردم که به صورت مخفیانه اعدام شده بودند

jrkکمیته بین المللی علیه اعدام

مرکز خبری کمیته بین‌المللی علیه اعدام: طبق آخرین گزارش رسیده، سازمان حقوق بشر اهواز (اهرو) گزارش کرده که مردم محلی، محل دفن دو زندانی اعدام‌شده به نام‌های هاشم شعبانی نژاد و هادی راشدی که به‌صورت مخفیانه اعدام‌شده بودند در نزدیکی روستای «جوبجی» واقع در ۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر رامهرمز را کشف کرده‌اند.

بهنام ابراهیم زاده نیاز به مداوای عاجل دارد!!!

jrk

زندانی کارگری بهنام ابراهیم زاده عضو شورای نمایندگان کمیته پیگیری که به اتهام حق ثبت تشکل و اعتصاب و دیگر مطالبات مشروع و  قانونی به 5 سا ل حبس محکوم و در حال گذراندن پنجمین سال حبس خود می باشد

از مبارزات اتحادیه لکوموتیورانان آلمان دفاع کنیم !

jrk mail logoاتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران ـ آلمان

اتحادیه لکوموتیورانان راه آهن آلمان(گ.د.ال) برای کشاندن کارفرمایان پای میز مذاکره جهت انعقاد قرارداد جمعی حول طرح مطالباتی خود در ماه گذشته دوبار اعتصاب کردند.

دنباله مطالب : حقوق بشر - زنان - کارگران

آزادی و دموکراسی با اعتقاد توام باشد نه با دستورالعمل: حسین شاه حسینی جبهه ملی ایران

mosaddegh 03مصدق کسی بود که با عملی شدن اصلاحات ارضی از او چیزی نگرفتند چون چیزی نداشت، خودش قبلا تقسیم کرده بود. غیر از انگلستان که دشمن قاطع او بود در آن منطقه به هیچ وجه دشمن دیگری نداشت. آدمی بود که در احمدآباد هم برای مردم کار می کرد. به این دلیل که آن منطقه مالاریاخیز بود، مصدق شروع کرد به تربیت انواع و اقسام اوکالیپتوس؛ برگ اوکالیپتوس را می جوشاند و پسرش که طبیب بود هر روز آن را به دهات اطراف می برد و به روستاییان دوای مجانی می داد. او غرور خانوادگی نداشت. مردم به راحتی می توانستند با او ارتباط بگیرند؛ او به واقعی ترین شکل به درون توده های مردم آمد.

به کجا مي تُرانيد

shadi.sabojiشادی سابُجی

به کجا مي تُرانيد

کهن ارابه ي سرزمين ام را

اي خداوندگارانِ دروغين قدرت

حسین فاطمی، چهره درخشان وفراموش ناشدنی جبهه ملی ایران

250px-Hossein Fatemi iranجــبهه ملــی ایـران

اودر روز 22مهرماه سال1328درسن32سالگی یکی از20نفری بودکه همراه دکترمصدق در اعتراض به روند انتخابات دوره شانزدهم مجلس شورای ملی درتحصن دربار شرکت داشت .

دنباله مطالب : تاریخی‌ - فرهنگ و هنر - محیط زیست

 
سرمقاله

ترویج اعدام در جمهوری اسلامی و همبستگی بین المللی علیه حکم اعدام

farhang ghassemi 01خشونت سرشت غیر انسانی آدمی و اعدام خشن ترین خشونت هاست. از آنجا که صدور حکم اعدام توسط حاکمیت ها انجام می گیرد پس چنین حاکمیت هائی عامل نهادینه کردن خشونت و مروج آن در جامعه هستند. بدین سبب ضدیت آشکار و شفاف با حکم اعدام وظیفه تمامی انسان ها می باشد. (1) در رژیم هائی مانند جمهوری اسلامی که اصلاح پذیر نیستند،جلوی این ادمکشی ها را تنها با اعتراض و قیام می توان گرفت. زمان آن فرارسیده است که ماشین های اعدام ها در ایران هر چه زودتر متوقف شوند و احکام صادر شده باطل گردند. باید دست در دست هم برای لغو حکم اعدام در ایران کوشش کرده و رژیم جمهوری اسلامی ایران وادار کنیم تا از اقدامات ناعادلانه خود دست برداشته اعدام انسانها را تعطیل سازد.

 اعمال خشونت در نظام جمهوری اسلامی بر اساس قوانین اسلامی و به ویژه بر مبنای نظریه ولایت فقیه روشی عام و عادی برای پاسخ گوئی به هر معضل و مشکلی است. در این رژیم به فعالین سیاسی، دگر اندیشان، اقلیت های قومی و مذهبی، حتی فروشندگان مواد مخدر بامجازات اعدام پاسخ داده و بر اساس قانون عقب افتاده قصاص آدمکشی را مشروعیت می بخشند.

مقالات ویژه
معرفی کتاب

نظام حکومتی جمهوری اسلامی ایران

nezam hokoomati 01

موضوع این کتاب بررسی فرآیند تأسیس و تحول نظام حکومتی در جمهوری اسلامی است. انگیزۀ اصلی  مؤلف در پرداختن به این پژوهش بررسی کارکرد جنبش بنیادگرایانه ای است  که ادعا دارد بهترین پاسخگو به همۀ مشکلات و مسائل جوامع بشری نه تنها در ایران، بلکه در...

کردستان در بطن "مدرنیزاسیون" و انقلاب

kurdistan book 01

آیین شهروندی

ayin shahrvandi 01

معمولاً در كتابهای «تعلیمات مدنی» ساختار نهاد های سیاسی و گاه اداری مملكت را برای نوجوانان توضیح میدهند تا به هنگام ورود به جامعه از حقوق خود اطلاع كسب كرده باشند و از طرز ادارۀ مملكت آگاهی داشته باشند تا بتوانند در این مهم شرکت بجویند.برگشت به خانه